Lakhatási támogatás munkabércsökkentésért cserébe? Vannak buktatók

  • adozona.hu
1

Egy munkáltató szeretné támogatni munkavállalóit az új lakhatási támogatással mint béren kívüli juttatás. Azonban attól tart, hogy akik 1–2 éven belül elérik a 35 éves korhatárt, ugyanezt az összeget szeretnék megkapni munkabér formájában, illetve munkáltató is szeretne nyerni ezen, így csökkentené a munkavállalók munkabérét. Helyesen járnak-e el (munkaügyi és adózási szempontok alapján) a felek ha közös megegyezéssel csökkentik a munkabért, de cserébe béren kívüli juttatásban részesül a munkavállaló? – kérdezte olvasónk. Az Adózóna oldalán érkezett kérdéseket dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolta meg.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az alapbér mértéke a felek megállapodásának tárgya. Ebből kiindulva alapvetően nem lenne akadálya a csökkentésének, viszont ügyelni kell a joggal való visszaélés tilalmára. Mivel ez a munkavállalóra egyértelműen hátrányos megállapodás, mindig körültekintően kell vizsgálni, hogy a munkavállaló valóban kifejezett és egyértelmű akaratából írta-e alá a munkaszerződés módosítását, nincs-e szó akarathibáról (Mt. 28.§).

Az Adózóna 2025-ös változásokkal kapcsolatos írásait itt olvashatja el.

A munkavállalói önkéntesség erőteljesen megkérdőjelezhető, ha valamennyi olyan 35 év alatti munkavállalót érintene, aki beletartozik az érintetti körbe (bérel vagy hitelt törleszt). Ha azonban néhány munkavállaló esetén kerülne sor az alapbér csökkentésére és lakhatási támogatás biztosítására, akik önként hozzájárulnak a módosításhoz, mert ez a fajta megoldás kedvezőbb lenne számukra is, akkor nem lenne akadálya (ekkor a munkaszerződés-módosítás határozott időtartamra, pl. 35. életév betöltéséig is megköthető). Ennek hiányában én aggályosnak tartom.

Az adójogi szabályok szintén előírják a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét. Álláspontom szerint ezen jogintézménynek nem az a célja, rendeltetése, hogy a munkáltatók a már megállapított, munkaszerződésben rögzített alapbéren tudjanak spórolni, hanem az, hogy a jövőre nézve tudjanak kedvezőbb adózási forma mellett juttatást (egyfajta fizetéskiegészítést) adni a munkavállalók részére.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Mintha lenne konkrét szabály arra, hogy béren kívüli juttatással nem lehet munkabért pótolni, mert azzal az adózás nem változhat. Én tudom, hogy van ilyen, csak a fenti cikkből hiányzik... Talán ki kellene egészíteni vele, nem?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dúla tevékenység áfakulcsa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Értékesítés – áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanértékesítés

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink