Élénkülés és gyorsuló lakásár-dinamika jellemzi a hazai lakáspiacot

  • adozona.hu

2025 elején főként a lakossági megtakarítások felől érkező források erősítették a lakáspiaci keresletet. Emellett, 2024 negyedik negyedévben a lakáshitel-kihelyezések volumene jelentősen bővült, ami főként a magasabb lakásárakkal összefüggésben megemelkedett hitelösszegeknek volt köszönhető – olvasható a Magyar Nemzeti Bank ma megjelent lakáspiaci jelentésében, írja honlapján az MNB.

2025 elején a lakáspiaci keresletet meghatározó makrogazdasági fundamentumok változatlansága mellett az állampapírpiacról jelentős volumenben felszabaduló lakossági megtakarítások támogatták a lakáspiaci kereslet élénkülését. 2025 első negyedévében már a hosszú távú átlagot meghaladó szinten alakult a lakáspiaci tranzakciók száma országosan, elsősorban a vidéki településeken megfigyelhető forgalomnövekedésnek köszönhetően. A szűkös kínálat és az erőteljes kereslet eredőjeként országos átlagban az adásvételek 8,3 százalékánál, Budapesten 18 százalékánál kelt el az ingatlan a hirdetési ár felett az első negyedévben.

2024 negyedik negyedévében 15,1 százalékkal emelkedtek hazánkban a lakásárak éves szinten, mely reálértelemben 10,9 százalékos emelkedésnek felelt meg. Előzetes adatok alapján 2025 első negyedévében országosan 15,0 százalékot, Budapesten pedig 19,2 százalékot ért el az éves lakásár-dinamika. 2024 folyamán a lakásárak a bérleti díjaknál, a jövedelmeknél és az építési költségeknél is gyorsabban emelkedtek, ezzel becslésünk szerint országosan 14,3 százalékkal haladták meg a lakásárak a fundamentumok által indokolt szintet, ami a túlértékeltség emelkedését jelenti. A túlfűtöttség és egy esetleges lakásár-korrekció pénzügyi stabilitási kockázatát ugyanakkor mérsékli, hogy alacsony a fennálló jelzáloghitelek tipikus hitelfedezeti mutatója.

2024 negyedik negyedévében a lakáshitel-kihelyezések volumene jelentősen, 91 százalékkal nőtt éves összevetésben, amely leginkább a hitelösszegek emelkedésének a következménye. 2025. februárra a használt lakás vásárlására kihelyezett piaci alapú lakáshitelek átlagos szerződéses összege 20 millió forintra, új lakás vásárlása vagy építése esetén pedig 27 millió forintra emelkedett. A Hitelezési felmérés keretében válaszadó bankok a lakáshitelek iránt a 2025 első negyedévében tapasztalt keresletélénkülés folytatódására számítanak a második és harmadik negyedévben is. A piaci alapú lakáshitelek esetében hónapok óta 6,7 százalékon stagnáló átlagos THM-szint mellett is romlott a hitelből történő lakásvásárlás elérhetősége a gyorsuló lakásár-dinamika hatására.

Előretekintve visszafogott építési volument jelez, hogy a 2024-ben kiadott építési engedélyek száma 27 százalékkal volt kevesebb a 2023-as szintnél. A 2024. negyedik negyedévi csúcshoz képest alacsonyabb, de továbbra is jelentős számú újlakás értékesítését kezdték meg Budapesten az első negyedévben, az erőteljes kereslet miatt viszont a szabad, még megvásárolható újlakások száma 11 százalékkal csökkent. A fővárosi újlakások átlagos négyzetméterára 1,68 millió forintra emelkedett 2025 első negyedévének végére, mely tovább gyorsuló, 14 százalékos éves drágulást jelent – olvasható az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elhatárolt veszteség összege

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink