adozona.hu
Változások a termékdíj szabályozásában és az adóamnesztiában
//adozona.hu/altalanos/Valtozasok_a__termekdij_szabalyozasaban_es__RGFWEN
Változások a termékdíj szabályozásában és az adóamnesztiában
Változások a termékdíj szabályozásában és a Stabilitási Megtakarítási Számlához kapcsolódó adófizetési kötelezettségekben, prioritást élvez a kutatás-fejlesztéshez és az innovációhoz kapcsolódó nagyvállalati projektek támogatása – a Deloitte összefoglalta az elmúlt hónap és a következő hetek jelentősebb jogszabályváltozásai által generált feladatokat.
Változások a termékdíj szabályozásában
A közelmúltban változott a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény. A változás az irodai papír fogalmának bővülését, illetve az egyes elektronikai és elektromos berendezések fogalmának pontosítását tartalmazza. Az irodai papír fogalomkörébe a módosítást követően beletartoznak az iratok, dokumentumok, folyóiratok vagy hasonló termékek tartására, rendezésére szolgáló, papírból készült iratrendezők, a dossziék, az iratborítók, a levélrendezők, valamint az irattartó mappák is.
Az elektromos és elektronikai berendezéseket érintő változások a termékmegnevezések pontosítását és a termékkörök megváltozását eredményezték a 8537 10, 9027, 8505, 8432, 8543, 8543 70 59, 8416 vámtarifaszámok tekintetében. A termékmegnevezések pontosítása következtében az elektromos és elektronikai berendezések esetében nem elegendő a tarifális besorolást megtenni, hanem feltétlenül szükséges a vámtarifaszámokhoz tartozó megnevezésnek, illetve fogalomnak való megfelelés vizsgálatát is elvégezni.
A vámtarifaszámhoz tartozó árumegnevezés vizsgálata azért vált kiemelten fontossá, mert amennyiben egy termék ugyan a termékdíjköteles tarifaszám alá tartozna, viszont a vámtarifaszámhoz tartozó definíciónak nem felel meg, úgy kikerül a termékdíjköteles termékek köréből.
Mindezek tükrében a fenti árucsoportokba tartozó termékekkel tevékenységet folytató gazdálkodóknak érdemes felülvizsgálniuk termékeik helyes vámtarifális besorolását és a feltüntetett fogalmaknak való megfelelését a termékdíj-kötelezettség vonatkozásában.
Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény módosítása
A Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvényt módosító javaslat átalakítja az úgynevezett Stabilitási Megtakarítási Számlához kapcsolódó adófizetési kötelezettségeket. Az eddigi szabályozás alapján az adó mértéke 32 százalék, ha a befektetési időtartam kevesebb, mint 3 év, majd ezt követően fokozatosan csökken az adóterhelés: a 3. évben 16 százalék, a 4. évben 8 százalék, 5 év után pedig 0 százalék.
A módosítás eredményképpen lerövidül az átlag adókulcsnál magasabb adókötelezettséget keletkeztető befektetési időszak és 20 százalékos adókulcs csak a befektetés 1 éven belüli feltörésekor terheli a számlatulajdonost. Ugyanakkor az első évet követően 10 százalékos adómérték mindenképpen felmerül, függetlenül a befektetési időszak hosszától. A Stabilitási Megtakarítási Számla nyitásának és tartásának feltételei változatlanok maradnak.
A törvényjavaslat értelmében a módosítás csak a 2015. július 1-jétől megnyitott számlák esetében válik alkalmazhatóvá. Az ezt megelőzően megnyitott számlákra a korábbi szabályozás marad érvényben.
Pályázati kiírások várható ütemezése
Megjelent a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 2015. évre szóló éves fejlesztési kerete, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2015. évi programstratégiája. A dokumentumokból a 2015. évre tervezett hazai, illetve Európai Uniós társfinanszírozott forrású pályázatok tervezett jellegéről, valamint ütemezéséről tájékozódhatnak a társaságok.
Fontos kiemelni, hogy nagyvállalatok számára elsősorban különböző kutatás-fejlesztéshez, illetve innovációhoz kapcsolódó projektek támogatása lesz prioritás 2015 folyamán, ezért az ilyen projektet tervező társaságok számára mindenképpen javasolt a várható lehetőségek áttekintése.
Hozzászólások (0)