hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Útmutató a kettős minőségű élelmiszerek ellen

  • BruxInfo

Útmutatót adott ki kedden az Európai Bizottság az uniós élelmiszerjog és fogyasztóvédelmi jog kettős minőségű élelmiszerekre történő alkalmazásáról. A tagállami hatóságok 2018 első negyedévében egységes módszer alapján vizsgálhatják a gyanús termékeket.

Útmutatót adott ki kedden az Európai Bizottság, ami a tagállamok segítségére lehet az uniós élelmiszer- és fogyasztóvédelmi szabályok jogi labirintusában való eligazodásban. Az útmutató felhasználásával a nemzeti hatóságok könnyebben beazonosíthatják a kettős minőségű élelmiszerekkel szemben a fogyasztókat védő jogi eszközöket.

„Rengeteg panasz érkezett be hozzánk. Egyes országokban ugyanabban a csomagolásban a halrudacskák vagy a kávé egyértelműen rosszabb minőségű, mint a határ túloldalán. A belső piac nem működhet így, nem akarunk kettős mércét az egységes piacon” – jelentette ki Vera Jourová, a fogyasztóvédelemért felelős uniós biztos az útmutató prezentációja alkalmából.

A kettős élelmiszerminőség eredetileg a visegrádi országok hívták fel a figyelmet, egyes multinacionális cégek szemére hányva, hogy bár a csomagolásban nincs különbség, gyakran silányabb termékeket árulnak Szlovákiában vagy Magyarországon, mint például Ausztriában. Az Európai Bizottság sokáig nem reagált érdemben a panaszra, mígnem kézzelfogható bizonyítékok álltak rendelkezésre arról, hogy nagyon is valós jelenségről van szó.

A kettős élelmiszerminőség gyanújába került gyártók általában az eltérő helyi fogyasztóvédelmi szokásokkal (például van, ahol az emberek édesebb szájúak) magyarázták az eltéréseket.

Az útmutató felsorolja és részletesen kifejti, melyek azok a uniós élelmiszeripari és fogyasztóvédelmi jogi előírások, amelyeket a hatóságoknak a kettős termékminőség fennállásának vizsgálatakor figyelembe kell venniük:

- az élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásról szóló rendelet, amely előírja, hogy a fogyasztóknak valósághű és kielégítő tájékoztatást kell kapniuk az adott élelmiszerről. Az élelmiszercímkén fel kell tüntetni többek között a termék valamennyi összetevőjét,

- a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv, amely tiltja a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat, például a fogyasztóknak a termék tulajdonságaival és összetevőivel kapcsolatos megtévesztését. 

Az útmutató e jogszabályok alapján lépésről lépésre bemutatja, miként állapíthatják meg a nemzeti fogyasztóvédelmi és élelmiszeripari hatóságok, hogy a termelők megsértik-e ezeket a jogszabályokat. Amennyiben a jogsértés határon átnyúló jellegű, a fogyasztóvédelmi hatóságok az európai szintű fogyasztóvédelmi együttműködési hálózat útján léphetnek fel.

Jourová azt is bejelentette, hogy még az év végéig elkészül a kettős minőségű élelmiszerek kiszűrésére alkalmas egységes módszertan. A tagállami hatóságok ennek figyelembe vételével a jövő év első három hónapjában elvégezhetik az összehasonlító vizsgálatokat. A módszertan kidolgozásához a Bizottság egymillió eurót bocsátott a Közös Kutatóközpont (JRC) rendelkezésére.

A cseh nemzetiségű biztos jelezte, hogy bár eddig ezt nem tette, de a jövőben minden további nélkül meg fogja nevezni azokat a gyártókat, amelyek ilyen kétes és az uniós jog által tiltott gyakorlatot folytatnak. „Egyértelmű célunknak tekintjük a termékek minőségének javítását. Alternatív megoldásként a kérdéses termékek újracédulázása is elképzelhető, de nem tartjuk kívánatosnak” – szögezte le Vera Jourová.

Hozzátette, eddig nincsenek arra utaló jelek, hogy a cégek áremeléssel próbálnák kompenzálni a plusz költségeiket.

A Bizottság további erőfeszítéseket finanszíroz a bizonyítékgyűjtés és a jogérvényesítés területén: egymillió eurót ad a tagállamoknak tanulmányok és jogérvényesítési intézkedések finanszírozásához.

A testület párbeszédet is indított a termelői és a márkaszövetségekkel, amelyek idén őszre magatartási kódex kidolgozását vállalták.

Október 13-án a Bizottság részt vesz azon a fogyasztói csúcstalálkozón, amelyet a szlovák és a cseh kormány rendez Pozsonyban a kettős élelmiszer-minőségről szóló magas szintű miniszteri értekezlet formájában. A Bizottság emellett szeptemberben és novemberben műhelytalálkozókat is szervez a fogyasztóvédelmi és élelmiszer-biztonsági hatóságok részvételével.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink