hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újratervezés – Heti Pénzpiac – 2024. 12. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A természetben számos folyamatra a ciklikusság jellemző. Elég csak a nappalok és éjszakák váltakozására vagy az évszakok egymásutániságára gondolnunk.

A gazdaságok működése is sok hasonlóságot mutat az előbbiekkel, növekedő és lassuló szakaszokból álló periódusokkal. Habár az egyes országok különböző szektorai egyedi összetételűek, a sok, határokon is átívelő üzleti kapcsolat következtében jelentős együtt mozgás, összehangoltság figyelhető meg.

A 2010-es évek végére a globalizálódás 40 éves folyamata csúcsra ért. A világgazdaság jelentős részét kitevő beszállítói- és kereskedelmi értékláncok tízmilliói magasfokú integrációról, óramű pontosságú működésről tettek tanúbizonyságot. Gyakorlatilag teljesen szabadon áramlott a tőke, az áru és a munkaerő oda, ahol a legkedvezőbb feltételeket kínálták értük. Ez elősegítette a kiegyensúlyozott, tartós globális gazdasági növekedést, mely rendkívül alacsony infláció mellett valósult meg.

Közben arról sem feledkezhetünk meg, hogy a jegybankok is aktívan részt vállaltak ebben a sikertörténetben. A kamatszint történelmi mélységbe süllyesztése mellett a pénzrendszer likviditását is éveken keresztül folyamatosan növelték.

A feltételek kedvezőek voltak ahhoz, hogy a gazdaságok minden szegmense emelt „hőfokon” üzemeljen. Így nem volt szükség arra, hogy az állami költségvetések aktívan stimuláljanak. A konjunktúra növelte bevételeiket, eközben viszont a kiadási oldalak változása moderált maradt, nem utolsósorban az alacsony kamatterheknek köszönhetően.

Ez az idilli, már-már tankönyvi példaszerű folyamat szakadt meg a világjárvány 2020 eleji kirobbanásával. A fertőzés megállítása érdekében bevezetett lezárások és korlátozások hatására az elmúlt évtizedekben fokozatosan felépült beszállítói értékláncok és kapcsolatok elszakadtak. Ezek együttesen gyors gazdasági visszaeséshez vezettek, mintha valami „eltört” volna.

A kormányok látva a gazdasági folyamatok tehetetlensége folytán fellépő bizonytalanságokat, a tettek mezejére léptek. A leállások folytán kieső vállalkozói bevételeket állami támogatásokkal pótolták, a lakosság irányába pedig célzott juttatásokat eszközöltek.

A rövid távú célt sikerült is elérni, a globális konjunktúra egy év kihagyással folytatódni látszott. A kisiklott gazdasági vonatot azonban nem sikerült a korábbi pályára visszavezetni. A legtöbb országban egy jó teljesítményű év után újra gyengülni kezdett több szektor, főként a termelők teljesítménye. A kevés jól teljesítő ágazat (pl. szolgáltatások) pedig nem tudta egyedül visszahozni a tartós GDP növekedést.

A gazdasági teljesítmény különösen fontos mérce a kormányok számára akkor, amikor a szavazók az urnákhoz járulnak. Idén, 2024-ben a világ számos országában tartanak országgyűlési választásokat, így a fiskális döntéshozóknak most különösen fontos, hogy a polgárok pozitív attitűddel menjenek szavazni.

Mivel a gazdasági folyamatok globálisan is a lassulás irányába mutatnak, így nem marad más lehetősége az állami szereplőknek, mint a támogatások és kedvezmények fenntartása és növelése. A költségvetési bevételi számok a legtöbb országban nem a vártnak megfelelően, azaz gyengén alakulnak, a kiadási oldalt viszont ezzel párhuzamosan számos nem tervezett tétel növeli. Ezek egyike az elmúlt másfél évben jelentősen megemelkedett finanszírozási költségek.

A jegybankok előrejelzése szerint a jelenlegi, évtizedes magasságú kamatszintek nem fognak egyhamar drasztikusan csökkenni. Minél tovább lesz drága a pénz, és minél nagyobb adósságtömeget kell majd menedzselni az országok vezetőinek, annál nagyobb lesz a büdzsé deficitje.

Jelenleg úgy látszik, hogy ez egy ördögi kör. A kormányzati stimulusok nélkül a gazdaságok nem tudnak nőni, javuló GDP nélkül viszont romlik a döntéshozók állampolgári megítélése. A folyamatosan hiánnyal működő államháztartás miatt nő az államadósság, ez pedig magasabb finanszírozási kiadásokat is okoz.

A gazdaságok működéséről tudjuk, hogy ciklikus: felívelő és csökkenő szakaszok váltják egymást. Ezek hosszát és méretét lehet befolyásolni az állami szereplők részéről, de átugrásukra nincs mód.

Tavaly és idén a globális gazdasági hullám leszálló ágba került. Ha a regnáló kormányok pozitív választási eredményt akarnak elérni, akkor a piacok által elvárt, csökkentett költségvetési hiánycélokat újra kell tervezniük, és vállalniuk a fájdalmas, azaz magasabb deficit számokat.

Irányított pénzfolyam – Heti PénzPiac – 2024. 11. hét

Magyarország

A forint euróval szembeni árfolyama konszolidált mozgást mutatott a héten a 392 és 396 közötti sávban.

Az állampapírpiacon az éven túli lejáratokon 0,5 százalékos hozamemelkedés zajlott, a piacok egyre laposodó kamatcsökkentési pályával számolnak.

Az MNB vezetői szerint a lazítási ciklus ütemesen, de óvatosan fog zajlani a következő hónapokban. A legfrissebb piaci várakozások továbbra is 6–7 százalék közötti júniusi jegybanki alapkamatról szólnak.

Európai Unió – Eurózóna

Márciusra jelentős javulás látszik a gazdasági hangulatindexekben, habár így is stagnáló konjunktúrával számolnak az elemzők 2024. I. negyedévére.

A várva-várt kamatcsökkentéssel kapcsolatban végre jó hírek érkeztek a héten. Az eurózónában a legutolsó adatok szerint 3,1 százalékkal nőttek a munkabérek, ami már közelíti az EKB által elvárt szintet.

Az euró és a dollár párharca nem hozott eredményt a héten, 1,085 és 1,095 között mozgott a keresztárfolyam.

USA

A tengerentúlról jobbnál jobb gazdasági adatok érkeztek az elmúlt napokban.

A munkaerőpiac továbbra is feszes és erős. A termelő vállalatok pozitív folyamatokat érzékelnek a közeljövő kilátásaival kapcsolatban, csakúgy, mint a szolgáltatók.

Habár az infláció további csökkenése elakadni látszik, a gazdaság pedig jobban teljesít a vártnál, a Fed mégis hajlik arra, hogy hamarosan nekikezdjen a kamatok mérsékléséhez.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a dokumentum készítésének idején irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink