hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több milliárd euró támogatási pénz! Készülhetnek a zöld beruházásba kezdő vállalatok

  • adozona.hu

Várhatóan idén novemberben több mint 3 milliárd eurós kerettel nyílik meg az Európai Bizottság Innovációs Alapjának (Innovation Fund) következő pályázati köre. Bármely tagállamból, szinte megkötés nélkül jelentkezhetnek készpénztámogatásra a zöld beruházást indító vállalkozások.

Az Innovációs Alap a világ egyik legnagyobb finanszírozási programja, amely innovatív, alacsony vagy zéró szén-dioxid-kibocsátású technológiák fejlesztését és megvalósítását segíti elő. A 2020-ban indított kezdeményezésben már több mint 6 milliárd euró támogatást osztottak szét az Európai Gazdasági Térségben. A következő, 2024. novembere és 2025. márciusa között tartó pályázati időszak során 60 százalékos beruházási költség (CAPEX) támogatásra és 10 évig tartó üzemeltetési és fenntartási költség (OPEX) finanszírozásra lehet pályázni.

Hatalmas lehetőséget kapnak az uniós, így a hazai vállalkozások is, hiszen a nyerteseknek közvetlen forrást biztosít az Alap a központi EU-költségvetésből. A pályázati időszak alatt végig elérhető a támogatás és nincs iparági korlátozás. A több milliárd eurós keret kiosztása szigorúan pénzügyi és technikai alapokon zajlik. A sikeres jelentkezéshez azonban az érdeklődő cégeknek ajánlott már most elkezdeni a felkészülést, hiszen egy komplex folyamatról van szó, amiben sokat segíthet, ha tapasztalt külső szakértőket is bevonnak – mondta Kocsis Zsolt, az EY adópartnere.

Bármely uniós vállalkozás jelentkezhet az Alap pályázati forrásaiért, amelynek célja elsősorban a karbonsemlegességre, a megújuló energiákra, az energetikai hulladék újrahasznosítására, a tiszta gyártásra és a hidrogéntechnológiára összpontosít.

Az Európai Unió versenyképessége szempontjából kulcskérdés a zöld átmenet felgyorsítása, hogy lépést tudjon tartani Kínával és az Egyesült Államokkal. A teljesítményösztönzésre korábban bevezetett ideiglenes válságkezelési és átállási keret (TCTF) adott lehetőséget arra, hogy a tagállamok saját költségvetésükből biztosítsanak forrásokat a zöld átállást segítő iparág számára. Az európai térségre jellemző, nehéz gazdasági helyzet és az abból fakadó költségvetési megszorítások veszélybe sodorják a fenntarthatóságot célzó fejlesztéseket. Az Innovációs Alap azonban közvetlen EU-s forrást jelent a cégek számára. Ez amellett, hogy új lendületet adhat a zöld átállásnak Európa-szerte, lehetőség a hazai vállalatoknak, hogy forrást szerezzenek olyan innovatív fejlesztéseikhez, ami a hosszú távú, fenntartható növekedésüket segíti elő – tette hozzá Kocsis Zsolt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink