hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szigorodnak a jótállási szabályok

  • dr. Nagy András ügyvéd

Az elmúlt öt évben lefolytatott ellenőrzések azt mutatták: az üzletek 45 százaléka megsérti a jótállási szabályokat. A fogyasztóvédelmi hatósághoz érkező évi 30-33 ezer panasz 40 százaléka jótállási-szavatossági ügy. A békéltető testület évi 10-12 ezer ügyének 37 százaléka ilyen. Ezért is vált szükségessé a jótállás kérdésének kiemelt kezelése, szigorítása.

A legfontosabb változás, hogy a jelenlegi egyéves jótállási időtartammal szemben a termék árához igazodó, sávos jótállási időtartamokat vezetnek be kormány-, illetve miniszteri rendelet alapján. Minél drágábban kerül értékesítésre egy termék, annál hosszabb jótállási időt kell biztosítani rá. A módosítások 2021. január 1-jével lépnek majd hatályba.

Az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. kormányrendeletet (R.) a 270/2020. kormányrendelet az alábbiak szerint módosítja:

Sávos jótállási időtartamok

A 10-100 ezer forint értékű termékek kötelező jótállása 1 év marad, a 100-250 ezer forint értékűeké 2 év, az ennél drágább termékek esetén három év lesz a kötelező jótállás 2021-től [a rendelkezés a R. 2. § (1) bekezdése helyébe lép].

Ha bővebben tájékozódna a témában, olvassa el "A három munkanapos cserejogról és a leértékelt termékek szavatosságáról" szóló írásunkat is!
6 hónapon túl üzembe helyeztetett fogyasztási cikk

Ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított hat hónapon túl helyezteti üzembe, akkor a jótállási határidő kezdő időpontjának a fogyasztási cikk átadásának napja minősül.

További kiegészítése a rendeletnek, hogy a jótállás időtartama meghosszabbodik a fogyasztási cikk kijavítása esetén a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta [a R. 2. §-a ezen (3) és (4) bekezdéssel egészül ki].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan bővül a jótállási jegy tartalma, vissza kell-e adni a felbontott csomagolást, valamint, hogy mit ír elő a rendelet arra az esetre, ha a termék nem javítható vagy nincs lehetőség a cserére!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink