hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sokkhatást idézett elő az unió bankjában a Brexit

  • BruxInfo

Az uniós költségvetés más területein is kölcsönökkel és garanciákkal válthatnák fel a vissza nem térítendő támogatásokat – jelentette ki kedden Werner Hoyer, az Európai Beruházási Bank elnöke, aki elismerte, hogy a Brexit „rettenetes sokkhatásként” érte a 2016-ban több mint 83 milliárd eurónyi hitelt kihelyező pénzintézetet.

Az uniós költségvetés új területein, így többek között agrárberuházásoknál, a közlekedésnél, szociális szolgáltatásoknál és a kultúra finanszírozásánál is elképzelhetőnek tartja az Európai Beruházási Bank elnöke a vissza nem térítendő támogatások helyett kölcsönök, garanciák és pénzügyi eszközök nyújtását. Werner Hoyer erről az EIB 2016-os eredményeinek bemutatása alkalmából tartott sajtótájékoztatón beszélt Brüsszelben.

„Jó ötletnek tartom a költségvetési forrásoknak a vissza nem térítendő támogatásokról kölcsönökre és garancianyújtásokra való áthelyezését. Ezt a modellt ki lehet és ki is kellene terjeszteni más területekre is az EU-költségvetésben” – jelentette ki az EU hitelbankjának német elnöke.

Hoyer a BruxInfo kérdésére válaszolva több potenciális területet is megnevezett, ahol úgymond lát lehetőséget és fantáziát a kölcsönökben és a garanciákban, amelyeken a 315 milliárd eurós Juncker-terv finanszírozási modellje is alapul. Ezek: a mezőgazdaság, a közlekedés, a szociális ellátások és vállalkozások és a kultúra finanszírozása.

Az EIB elnöke nehéz, de nagyon bátor lépésnek nevezte azt, hogy a Bizottság elszánta magát arra, hogy átcsoportosítson az infrastruktúra-fejlesztési alapból (CEF) és a Horizon 2020 programból 16 milliárd eurót, amit a bank 5 milliárddal kiegészített. Ennek az összesen 21 milliárd eurónyi közpénznek a megforgatásával kíván három év alatt legalább 315 milliárd euró beruházást generálni a pénzintézet.

Marjut Santoni, az EIB főtitkára ugyanakkor hozzátette, hogy a kölcsönök nem fogják a kohéziós és strukturális alapok helyét veszélyeztetni, amelyek a jövőben is fontos szerepet fognak játszani.

A pénzintézet elnöke elismerte, hogy „rettenetes sokkhatást” okozott a Brexit-ről szóló népszavazás végeredménye az Európai Beruházási Bankban, amely részvényeinek 16,1 százaléka Nagy-Britannia tulajdonában van. Hozzátette, hogy a banknak egyedül a brit befektetési portfóliója 50 milliárd euróra rúg.

„Fogalmunk sincs arról, hogyan, milyen feltételek mellett zajlik majd le a Brexit, és a legkevésbé sem világos, hogy milyen hatása lesz ennek az EIB-ra. Bizonyos szempontból furcsa helyzetben, a senkiföldjén vagyunk” – fogalmazott.

„Már a kilépés híre önmaga számottevő kárt okozott, el kellene kerülnünk a további veszteségeket” - szögezte le Werner Hoyer. Rámutatott, hogy a bank részvényesei jelenleg egytől-egyig a tagállamok. Ha az egyik részvényes kilép és távozik, az bizonytalanságot idézhet elő a bank működésében is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink