adozona.hu
SZÉP-kártyások! Elveszhetnek a feltöltött forintok
//adozona.hu/altalanos/SZEPkartyasok_Elveszhetnek_a_feltoltott_for_1NPD3I
SZÉP-kártyások! Elveszhetnek a feltöltött forintok
Hamarosan lejár a Széchenyi Pihenőkártyákra feltöltött összegek felhasználásának határideje – hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország.
Egyre több magánszemélynek kell kiemelt figyelmet fordítania az április-május hónapokra. Május 31. ugyanis a határideje a Széchenyi Pihenőkártyákra feltöltött összegek felhasználásának. 2013 végén hozzávetőleg 5 milliárd forint volt a közel 900 ezer kártyabirtokos alszámláin, melyet 2012-ben töltöttek fel és még nem kerültek felhasználásra. Becslések szerint 3 milliárd forint sorsáról kell a munkavállalóknak dönteniük a következő hetekben, ellenkező esetben elveszíthetik ezen összeg felhasználásának lehetőségét.
Nem új keletű a dolog, hiszen már a tavalyi évben is figyelniük kellett a SZÉP kártyával rendelkezőknek, hogy idejében felhasználják a rendelkezésükre bocsátott összegeket. Nem sikerült azonban ezt maradéktalanul megtenniük, ugyanis 2013-ban több mint 30 millió forint maradt felhasználatlanul, így idén érdemes erre nagyobb figyelmet fordítaniuk a kártyatulajdonosoknak.
Miért kell felhasználni május 31-éig a kártyán lévő összegeket?
Fontos, hogy nem a SZÉP kártyán lévő teljes összeget kell felhasználni május 31-éig! A SZÉP kártya működését szabályzó kormányrendelet szerint a kártyára feltöltött összegek a feltöltés évét követő második naptári év május 31-éig felhasználhatóak a kártyatulajdonosok számára. Ennek értelmében az idei évben azon feltöltések sorsáról kell dönteniük a SZÉP kártyával rendelkezőknek, amelyet 2012-ben utalt el számukra a munkáltatójuk. Annak, hogy az utalás januárban, évközben vagy decemberben került jóváírásra a kártyatulajdonosok alszámláin, nincs jelentősége. Szintén nincs jelentősége annak, hogy mely alszámlán (szálláshely, vendéglátás vagy szabadidő) érhető el a feltöltött összeg, ugyanis mindhárom alszámlán lévő 2012-es feltöltéseket fel kell használni május végéig.
A SZÉP kártyára feltöltött összeg nem olyan, mint a bankszámlán lévő pénz?
Van hasonlóság a két fizetőeszköz között, azonban lényeges eltérés a bankszámlához képest, hogy kártyás fizetéskor a SZÉP kártya esetében nem kell PIN kódot megadnunk, valamint a kártyára feltöltött összegek csak meghatározott ideig állnak rendelkezésre a kártyatulajdonos számára.
Honnan tudom, hogy melyik feltöltést költöttem már el?
A kártyára feltöltött összegeket FIFO módszerrel használhatják fel a kártyatulajdonosok. No, de mit is jelent pontosan ez a FIFO módszer? A rövidítés a „first in first out” kifejezést takarja, melynek lényege, hogy először azon feltöltések kerülnek levonásra a kártya használatakor, melyet időben korábban utalt át a munkáltató a munkavállaló kártyájára. A legtöbb szolgáltató esetében lehetőség van online egyenleglekérdezésre, mely során megbizonyosodhatunk arról, hogy felhasználtuk-e már a 2012-es feltöltéseket. Természetesen a szolgáltatóknál elérhető telefonos ügyfélszolgálat, ahol szintén lekérdezhetjük az egyenlegünket.
Mi történik, ha nem tudom idejében felhasználni az összegeket?
Abban az esetben, ha nem kerülnek felhasználásra a 2012-es feltöltések, az eredeti szabályozás szerint a pénzügyi szolgáltatóhoz kerültek volna az összegek. Ezen szabályozást azonban módosították és a hatályos rendelkezés szerint a SZÉP kártya szolgáltatói kötelesek visszaszolgáltatni a munkáltatók számára a fel nem használt összegeket.
Átjárhatóság az alszámlák között
Tavaly bővült az alszámlák közötti átjárhatóság lehetősége. Korábban szálláshely szolgáltatás volt egyedül elérhető mindhárom alszámláról, azonban 2013 júliusa óta már a fürdő- és strandbelépők is mindhárom zsebből megvásárolhatóak. A bővítés pozitív hatását tavaly már érzékelhető volt, ugyanis a Magyar Fürdőszövetség felmérése szerint 66 százalékkal emelkedett a SZÉP kártyával történő fizetések aránya, ami 1,2 millió fürdőjegy vásárlását jelentette.
Hozzászólások (0)