adozona.hu
Romlott a termék-külkereskedelmi mérleg
//adozona.hu/altalanos/Romlott_a_termekkulkereskedelmi_merleg_9O2FFL
Romlott a termék-külkereskedelmi mérleg
Májusban 1,0 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, áprilishoz képest az export kiigazított volumene 3,1 százalékkal csökkent, míg az importé 1,6 százalékkal nőtt.
2024. májusban:
A kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4625 milliárd forint), a behozatalé 10,9 milliárd euró (4237 milliárd forint) volt.
2024. májusban az egy évvel korábbihoz képest:
Euróban kifejezve az export értéke 8,6, az importé 7,7%-kal csökkent.
Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,0, a behozatalé 5,3%-kal kisebb lett.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 218 millió euróval romlott. (Az egyenleg 145 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,9, a behozatalban 1,1%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,2%-kal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,0, a dollárral szemben 4,6%-kal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 14, behozatala 7,7%-kal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben és a behozatalban is jelentősen csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel ötödével, míg importvolumene néhány százalékkal maradt el a bázisidőszakitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg importvolumene minimálisan növekedett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben mintegy tizedével, a behozatalban közel negyedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 8,0, a behozatalban 3,5 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 1,9%-kal nagyobb, míg importvolumene 6,8%-kal kisebb lett. Az exportoldali növekedést a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalomalakulása befolyásolta, az import csökkenését pedig az egyéb vegyi anyag és termék forgalmának visszaesése. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5 százalékponttal ellensúlyozta, míg az importban 2,6 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
Az energiahordozók exportvolumene 8,7, importvolumene 5,4%-kal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az export- és importoldali forgalomnövekedés egyaránt a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése az export esetében 0,3, az importnál 0,4 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom csökkenését.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 20, a behozatalé 6,6%-kal lett nagyobb. Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény forgalomalakulása, míg az importban a cukor, cukorkészítmény és méz forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 1,4, az importét 0,4 százalékponttal lassította.
Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,2, az onnan érkező behozatalé 0,8%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 775 millió euróval romlott, 1,1 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 73%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 15%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 557 millió euróval javult, 96 millió eurós passzívumot mutatott.
2024. január–májusban:
A kivitel értéke 61,0 milliárd euró (23,7 ezer milliárd forint), a behozatalé 54,4 milliárd euró (21,2 ezer milliárd forint) volt.
2024. január–májusban az egy évvel korábbihoz képest:
A kivitel volumene 1,0, a behozatalé 6,5%-kal csökkent.
A termék-külkereskedelmi mérleg 3,9 milliárd euróval javult, a többlet 6,6 milliárd eurót tett ki.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 2,2, a behozatalban 3,7%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 1,6%-kal javult. A forint az euróhoz képest 1,6, a dollárhoz viszonyítva 1,5%-kal gyengült.
Hozzászólások (0)