Itt az idő változtatniuk a cégeknek! Mutatjuk, mi lesz a következő évtizedek nagy kihívása

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis-Mazars

Az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátása az egyik legfontosabb tényező az éghajlatváltozás és azon belül is a globális felmelegedés szempontjából, így nem véletlen, hogy az ÜHG-kibocsátások nyomon követése és csökkentése a fenntarthatósági törekvések kulcsfontosságú eleme, és jelentős hangsúlyt kap a vállalati fenntarthatósági jelentésekben is.

Ezen kibocsátások felmérése és kezelése érdekében fontos megérteni a karbonlábnyom fogalmát és az ÜHG-kibocsátás három fő kategóriáját (Scope1, Scope2 és Scope3). Erről szól mostani cikkünk.

Mi az a karbonlábnyom?

A karbonlábnyom olyan mutató, amely az emberi tevékenységek által a környezetbe bocsátott ÜHG-koncentráció összességét jelzi, szén-dioxid-egyenértékben kifejezve. Bár a köznyelvben a hangsúly általában a szén-dioxidon van, más gázok is hozzájárulnak az üvegházhatáshoz, mint például a vízgőz (H2O), a metán (CH4), az ózon (O3) és a dinitrogén-oxid (N2O).

A különböző gázok hozzájárulásának kiszámításához az úgynevezett globális felmelegedési potenciál (GWP) paramétert használjuk, amely összehasonlítja egy adott tömegű üvegházhatású gáz légkörfelmelegítő hatását ugyanannyi szén-dioxid légkört fűtő erejével. Így a különböző gázok hatása ugyanabban a mértékegységben, szén-dioxid-egyenértékben (CO2e) számítható ki.

A karbonlábnyom típusai

A tevékenységtől függően különböző típusú karbonlábnyomokat lehet azonosítani, figyelembe véve az adott tevékenység éves ÜHG-kibocsátásait.

Egyéni karbonlábnyom

Az egyén fogyasztási szokásain alapul, és azokat az ÜHG-kibocsátásokat veszi figyelembe, amelyek a közlekedési eszközök használatával, az otthoni fűtés és hűtés energiafogyasztásával, az étkezési szokásokkal, az áruk fogyasztásával és az újrahasznosítási szokásokkal kapcsolatosak.

Termék karbonlábnyom

Magában foglalja a nyersanyagok kitermelése, a gyártás folyamata, a szükséges energia előállítása, a termékek más vállalatok számára történő átalakítása, a fogyasztók általi használat és hulladékként történő kezelés szakaszaiban, valamint a szakaszok közötti szállítás során keletkező ÜHG-kibocsátásokat.

Vállalati karbonlábnyom

A vállalat vagy szervezet működéséhez kapcsolódó ÜHG-kibocsátások leltára. Ez az alapja az energiahatékonysági intézkedések azonosításának a szervezeten belül, valamint az ágazat más vállalataival közös intézkedéseknek.

Scope1, Scope2 és Scope3 kibocsátások

Az ÜHG-kibocsátások mérésére és jelentésére kidolgozott szabványok, mint például a GHG Protocol, három különböző kategóriába sorolják a kibocsátásokat:

– Scope1 kibocsátások: A vállalat közvetlen ÜHG-kibocsátásai. Ide tartoznak például a vállalat saját kazánjában elégetett energiahordozók (praktikusan földgáz), a vállalati járművek üzemanyag-felhasználása vagy a gyártási folyamatok során keletkező kibocsátások. Ezek a kibocsátások közvetlenül ellenőrizhetők és kezelhetők a vállalat által.

– Scope2 kibocsátások: Az energiafogyasztással kapcsolatos közvetett kibocsátások. Ebbe a kategóriába tartoznak például a vállalat által vásárolt elektromos áram vagy hőenergia felhasználásából adódó kibocsátások. Felmérésük elsősorban a közüzemi számlák és mérőórák alapján, míg csökkentésük energiahatékonysági intézkedésekkel valósítható meg.

– Scope3 kibocsátások: A vállalat működéséhez kapcsolódó összes egyéb közvetett ÜHG-kibocsátás. Ez a legszélesebb kategória, amely magában foglalja az ellátási lánc kibocsátásait, többek között az alkalmazottak munkába járását és az értékesített termékek életciklusa során keletkező kibocsátásokat. A Scope3 kibocsátások mérése különösen nehéz, tekintve, hogy a vállalati értéklánc alapos megértése szükséges hozzá, azonban elengedhetetlen a teljes karbonlábnyom megértéséhez és csökkentéséhez.

Vállalati intézkedések a karbonlábnyom csökkentésére

– Energiahatékonyság előmozdítása minden területen: a termelési folyamatok optimalizálása és a vállalat épületeinek energiahatékonyabbá tétele nemcsak az energia hatékonyabb felhasználását és a kibocsátások csökkentését eredményezi, hanem hosszú távon jelentős pénzügyi megtakarítást is jelenthet a vállalatok számára.

– Megújuló energiaforrások használata: a mai energiamix átalakulása, illetve az ennek egyre nagyobb részét kitevő megújuló energiahordozók használata lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy egyre nagyobb arányban fenntartható energiát használjanak fel működésük során, ami pénzügyi és kibocsátási megtakarításokat eredményez.

– Körkörös gazdaság előmozdítása és elveinek alkalmazása, amelynek révén a vállalat csökkentheti termékei CO2-kibocsátását, és minimalizálhatja az ahhoz kapcsolódó természetierőforrás-felhasználást. Így a vállalat hozzájárulhat a helyi gazdaság fellendítéséhez olyan termelési modellek népszerűsítésével, amelyek például a fordított logisztikán, közösségi szolgáltatásokon (sharing economy), szolgáltatásalapú megközelítéseken vagy a termelési folyamat zárttá tételén alapulnak. Emellett munkahelyeket teremthet és ösztönözheti egy innovatívabb és versenyképesebb ipari modell kialakulását.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Magyar magánszemély külföldön biztosított, de magyar kft. tagja

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Óraadás megbízási díj

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Gyermek ellátások – csed, gyed

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink