hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem követte a nyugdíjemelés az inflációt

  • adozona.hu

Egy év alatt csaknem 25 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, de ez sem volt elég ahhoz, hogy megvédje a nyugdíjasokat a rekordmagas inflációtól. A Bankmonitor összegyűjtötte a legfrissebb elérhető adatokat az idősek anyagi helyzetéről.

A 2,4 millió ellátott közül 38 százalék férfi, 62 százalék nő

A KSH adataiból kiderül, hogy 2023 januárjában a magyar lakosság negyede, 2,4 millió fő részesült nyugdíjban vagy valamilyen más nyugdíjszerű ellátásban. Közülük öregségi nyugdíjat 1,99 millió fő kapott, további 254 ezer fő részesült a megváltozott munkaképességűek ellátásában, 103 ezren kaptak hozzátartozói nyugellátást, 33 ezren életkoron alapuló ellátást és 54 ezren valamilyen egyéb járandóságot.

Az ellátottak közül összesen 38 százalék a férfiak aránya, míg a nők 62 százalékot tesznek ki a teljes sokaságból. Még nagyobb a különbség akkor, ha csak az öregségi nyugdíjasokat vizsgáljuk: az ő körükben 36 százalék és 64 százalék a férfiak és nők számának aránya. Ennek oka a nők hosszabb élettartamában keresendő: a KSH 2018-as adatai szerint egy magyar férfi a 65 éves kor betöltésekor még további 17,1 életévre számíthat, míg a nők várható élettartama 65 éves korban további 23,5 év.

Óriási egyenlőtlenségek vannak a nyugdíjasok között

Ismeretes, hogy 2023 januárjában 208 ezer forint volt az öregségi nyugdíjak átlagos összege, míg a mediánnyugdíj 185 ezer forintra volt tehető. A friss nyugdíjjelentésből most azt is megtudhattuk, mekkora a különbség a férfiak és a nők átlagnyugdíja között. A férfiakra vetített átlagos nyugdíjösszeg 228 ezer forint, azaz kb. 9,7 százalékkal magasabb az összesített átlagnyugdíjnál. A nőké ezzel szemben 5,5 százalékkal elmarad attól: ők átlagosan 197 ezer forint körüli nyugdíjban részesülnek.

Ezt a jelentős különbséget alapvetően két tényező magyarázza. Kézenfekvő megoldás a férfiak és nők között aktív korukban megfigyelhető bérkülönbség, amely valóban befolyásolja a nyugdíj mértékét. De legalább ennyire fontos az is, hogy a két nem között a szolgálati idő tekintetében is nagy differencia mutatkozik. Az Államkincstár 2019-es statisztikái alapján a férfiak átlagosan 38,2 évnyi igazolt szolgálati idővel mennek nyugdíjba, míg a nők átlagosan „csak” 33,5 évet tudnak felmutatni. Ez a nyugdíjszorzón keresztül érinti kedvezőtlenül a nőket, és hozza jobb helyzetbe a férfiakat.

Természetesen nem csak a nemek között látszódnak nagymértékű jövedelmi egyenlőtlenségek. A magyar nyugdíjrendszer sajátosságai miatt a különböző életpályák akár nagyságrendekkel különböző nyugdíjjogosultságokat eredményeznek. Így lehetséges az, hogy több százezren vannak olyan nyugdíjasok, akiknek a havi 100 ezer forintot sem éri el a juttatásuk, míg 35 ezer fő havi félmillió forintot is meghaladó ellátásban részesül.

Mérséklődött a bérek és a nyugdíjak közti különbség

A Bankmonitor már kimutatta, de hivatalosan csak most nyert megerősítést, hogy megszakadt egy régóta tartó trend, és sok év után tavaly először közeledtek a nyugdíjak a keresetekhez. A különbség ugyanakkor még most is igen nagynak mondható: a 2022-es nettó átlagbérnek (344 800 forintnak) kb. 50–51 százalékára tehető a 2022-ben folyósított nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások átlagos mértéke. Korábban azonban két alkalommal is 50 százalék alatt helyezkedett el ez a mutatószám, az eddigi mélypont 2021-ben jött el, akkor 49,2 százalékot jelzett.

Továbbra is az egekben a nyugdíjas infláció, veszítettek az idősek

A héten napvilágot láttak az inflációs statisztikák is, melyekből kiolvasható, hogy a nyugdíjasok 2023 márciusban 26,7 százalékkal magasabb árszintekkel találkoztak az előző év azonos időszakához képest. Az általános infláció ennél valamivel kevesebb (25,2 százalék) volt, a két érték különbözősége a nyugdíjas fogyasztói kosár eltérő összetételéből adódik. Például az idősek a jövedelmük nagyobb hányadát költik élelmiszerekre és háztartási energiára, a vizsgált időszakban pedig éppen ezek a kategóriák drágultak a legnagyobb mértékben.

A 2022. március és 2023. március közti időszakban megvalósított nyugdíjemelések mértéke azonban elmaradt az árak emelkedésének ütemétől. A 2022-ben kapott évközi nyugdíjkorrekciók és a 2023 januári rendes nyugdíjemelés összesen 24,9 százalékkal növelték a nyugdíjakat. Ez alapján elmondhatjuk, hogy az elmúlt 12 hónapban a nyugdíjak nem tudták megőrizni a reálértéküket, így az idősek reálértelemben veszteséget kellett elkönyvelniük.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink