Illegális tevékenységek is segítik a madárinfluenza terjedését

  • adozona.hu

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza-járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében, olvasható a Nébih honlapján.

2024 októberétől ismételt magas patogenitású madárinfluenza járvány van hazánkban. Kilenc vármegyében összesen 188 állományt érintett a betegség. A kitörések 88 százalékát a dél-alföldi régióban állapította meg a Nébih, ennek 82 százaléka a víziszárnyas, túlnyomó többségében a májhasznú állományokban fordult elő.

Az ősz óta tartó járvány során az állategészségügyi hatóság olyan illegális tevékenységeket fedezett fel elsősorban a víziszárnyas állományokban, amelyek nagy valószínűséggel szerepet játszhattak a járvány terjedésében. Ezek között említhető például a baromfik kötelező zártan tartásának elmulasztása, valamint kereskedelmi állományok illegális tartása. A hatóság minden ilyen esetet szigorúan szankcionált: a kártalanításból való kizárás mellett élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabása is folyamatban van. Több esetben is felmerült a magánokirat-hamisítás gyanúja a kártalanítási eljáráshoz benyújtott dokumentumok és számlák vonatkozásában. A hatóság minden ilyen ügyben feljelentést tett. Fény derült arra is, hogy a közösségi oldalakon illegálisan, az állategészségügyi hatóságot megkerülve árulnak baromfit, valamint baromfitermékeket, amely akár állat-és közegészségügyi kockázatot is jelenthet.

Az illegális tevékenységek nemcsak a víziszárnyas ágazatot érintették, tojótyúkállomány kapcsán is szükség volt intézkedésre. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelezte a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak, hogy az M5 autópálya tengelysúlymérő állomásán feltartóztattak egy szlovák rendszámú, Szlovákiába tartó járművet, amelyben kb. 5 tonna jelöletlen, kísérőiratok nélküli étkezési tojást szállítottak. A hatóság megállapította, hogy az étkezési tojás hazánk egy madárinfluenza miatt megfigyelési körzetté nyilvánított térségéből/területéről származott. A hatósági állatorvos elrendelte a tétel azonnali ártalmatlanítását, az illetékes járási hivatal eljárást indított a származási állomány tulajdonosával szemben, míg a központi hatóság értesítette az esetről a szlovák állategészségügyi hatóságot.

A Nébih felhívja a baromfitartók figyelmét, hogy az illegális tevékenységek súlyos kockázatot jelenthetnek az állat-és közegészségügyre, ezért szigorú szankciókat vonnak maguk után. A lakosságot pedig arra kéri, hogy baromfit és baromfiterméket csak megbízható helyről vásároljanak. A közösségi oldalakon illegálisan árult baromfit és baromfiterméket ne vásárolják meg, valamint, ha ilyet látnak, jelentsék a területileg illetékes állategészségügyi hatóság vagy a Nébih felé (06-80/263-244, zoldszam@nebih.gov.hu).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjas megbízási jogviszonyban

Széles Imre

tb-szakértő

Duális képzés kedvezmény

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink