hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimálbér-emelés: ennyi pluszpénzt akarnak a dolgozók

  • adozona.hu

Közös ajánlást fogalmaznak meg a szakszervezetek a ma folytatódó bértárgyalásra: a minimálbért 8, a garantált bérminimumot pedig 13 százalékkal emelnék a Magyar Idők értesülése szerint. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) ezzel szemben a tegnap kiadott közleményében még azt írta, hogy kitart a több mint 10 százalékos minimálbér- és 16 százalékos garantáltbérminimum-emelési követelése mellett.

A minimálbér 8, illetve a bérminimum 13 százalékos emelése előbbinél bruttó 120 ezer, utóbbinál 145 ezer forintos fizetést eredményezne. Kormányzati számítások szerint a versenyszférában összesen 807 ezer munkavállaló fizetése növekedne. A cégeknek az emelés 111 milliárd forintos bértömeg-növekedést eredményezne évente – írja a Magyar Idők.

A MASZSZ keddi közleményében azt írta, hogy kitart a minimálbér több mint 10 százalékos, illetve a garantált bérminimum 16 százalékos emelésére vonatkozó követelése mellett, mert csak így érheti el a minimálbér nettó értéke 2018-ra a létminimum összegét.

A szakszervezeti szövetség támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) a járulék- és adóterhek csökkentésére irányuló javaslatát, de csak abban az esetben, ha ez nem a munkáltatóknak hajt plusz hasznot, hanem nettó béremelést eredményez a munkavállalóknak.

A munkáltatókat terhelő közteher egy százalékpontos mérséklése 120 milliárd forint kiesést jelentene a költségvetésnek, vagyis 5 százalékpontos csökkentés 600 milliárd forinttal rövidítené meg a központi költségvetést – írja a napilap. Miközben a részletes elképzelésekről még semmi konkrétumot nem lehet tudni, a Magyar Idők azt állítja, hogy a köztehermérséklés bruttó 10 százalékos béremelést eredményezne, a magasabb fizetésekből visszafolyó adóbevétel pedig mintegy 200 milliárd forinttal kompenzálná a bevételkiesést. A lap értesülése szerint várhatóan több lépcsőben csökkennek a közterhek, elképzelhető, hogy első körben csak a kis- és középvállalkozásoknál.

Az MASZSZ arra kéri a kormányt, hogy fontolja meg a személyi jövedelemadó csökkentését is, mert szerintük ez a leghatékonyabb módja a bérek felzárkóztatásának, ami nélkül nem lehet megszüntetni az egyre tragikusabb munkaerőhiányt.
   
A szakszervezeti szövetség foglalkoztatói kódex összeállítását is szorgalmazza, ami kizárólag a magyar munkavállalók pozíciójának megerősítését szolgálná. A szövetség kezdeményezi a munkáltatói szövetségeknél és a többi szakszervezeti konföderációnál, hogy közösen fogalmazzák meg a foglalkoztatói kódexet, amelyben pontosan részleteznék a munkáltatói viselkedési szabályokat, a munkakörülmények elvárható színvonalát, valamint rögzítenék a munkahelyi hűségprogramokat és a külföldi vendégmunkások tömeges alkalmazásának normáit. A foglalkoztatói kódexhez a munkáltatói szervezetek, egyes foglalkoztatók önkéntes alapon csatlakozhatnának, illetve a kollektív szerződésben erről a szakszervezetekkel megállapodhatnának.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink