hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi számít bele a tgyás-ba, gyedbe?

  • adozona.hu

Várandós kismamának január 1-jétől megszűnik az egyik, módosul a másik jogviszonya. Mi számít be a terhességi-gyermekágyi segélybe, illetve a gyedbe? Olvasónk kérdésére Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.

Olvasónk a következőkben fejtette ki kérdését: „2014-ben A foglalkoztatónál 4 órás munkaviszonyban 70 000 bruttó fizetéssel december 31-én megszűnik a jogviszonya a kismamának (közös megegyezéssel). B foglalkoztatónál a jelenleg 4 órás munkaviszony 2015.01.01-től 8 órássá válik (a bruttó bér 130 000 lesz, jelenleg 60 000). A szülés várható időpontja: 2015. március. Mindkét jogviszony folyamatos volt és fennállt 365 napon túl. Kérdés: nem érinti-e hátrányosan a kismamát a munkaviszonyaiban történő változás, mi lesz a tgyás és a gyed alapja, valamint jelent-e valamilyen változást az ellátás összegére nézve, ha nem év végén, hanem december vagy január hónapban változik a foglalkoztatás módja. Tb ellenőrzésen munkaviszony kezdetét 01.01-ről átjavíttatták 01.02-re, mert a munkaviszony a munkába állás napjával kezdődik, annak ellenére, hogy a járulékot a teljes hónapra megfizették. Az állami szektorban is kötnek munkaszerződéseket január 01., május 01. stb. időponttal. Melyik eljárás a helyes?”

Amennyiben jól értelmezem a kérdést: a  kismamának jelenleg két munkaviszonya van „A” és „B” foglalkoztatónál. „A” foglalkoztatónál a munkaviszonya 2014.12. 31-én megszűnik, míg „B” foglalkoztatónál fennálló jogviszonya ugyanezen időponttól teljes munkaidőssé alakul át – foglalta össze a kérdést Széles Imre.

Az „A” munkáltatónál fennálló jogviszonyának a megszűnése azt jelenti, hogy ez alapján sem terhességi gyermekágyi segélyt, sem pedig gyedet nem fog kapni, hiszen biztosítása a szülés időpontjában már nem áll fenn.

Ellátásait jelen szabályok szerint csak a „B” foglalkoztatónál fennálló biztosítása, illetve itt elért 2014. évi (feltéve, hogy volt 180 bérezett napja) kereste alapján fogja kapni. Célszerűbb lett volna a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságig mindét jogviszonyt fenntartani.

Ami a munkaviszony kezdetét illeti: a 2012. évi I. (Mt.) törvény 48. §-a erről úgy rendelkezik, hogy a munkaviszony kezdeti napját a munkaszerződésben kell meghatározni. Ez azonban – ellentétben a munkabérrel, munkakörrel – nem nélkülözhetetlen eleme a megállapodásnak.

Éppen ezért ugyanezen szakasz második fordulata mindezt azonnal ki is egészíti azzal, hogy ennek hiányában a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap minősül a munkaviszony kezdetének.

Ez a rendelkezés az új Mt. hatályba lépésével 2012. június 1-jével hatályát veszítette és a munkaviszonyban álló dolgozó biztosításának a kezdete a munkaviszony létrejöttétől áll fenn, amely tehát a munkaszerződésben meghatározott nap vagy a munkaszerződés megkötését követő nap.

A törvény nem munkanapot említ, tehát a munkaviszony akkor is létrejön, amennyiben éppen munkaszüneti napról van szó – emlékeztetett szakértőnk.
A tgyás jövő évtől várható változásairól itt olvashat!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dán jövedelem adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Fehér kártya

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink