hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mennyit drágulhatnak a lakáshitelek az MNB 18 százalékos kamata miatt?

  • adozona.hu

A pénzpiaci folyamatok és a gyengülő forint miatt a jegybank brutális kamatemelést hajtott végre. A forint azonnal erősödésnek indult, de mi fog történni a hitelkamatokkal? A Bankmonitor szakértői erre a kérdésre keresik a választ.

Az MNB a pénzpiaci folyamatokra reagálva 17-18 százalékra emelte a kamatszintet. Fontos kihangsúlyozni, hogy az alapkamat változatlan szinten maradt. Más, rugalmas, gyors reagálású eszközök bevezetéséről döntött a jegybank:

  • megemelték az egynapos fedezett hitel kamatát 15,5 százalékról 25 százalékra,
  • egynapos betéti tendert hirdettek 18 százalékos kamatszinten,
  • egynapos devizalikviditást nyújtó swapeszköz is indul 17 százalékos kamat mellett.
950 bázisponttal emelte az MNB az egynapos fedezett hitel kamatát, erősödött a forint

Az új betétet és swapeszközt naponta meghirdeti a jegybank mindaddig, amíg azt a pénzpiaci folyamatok indokolják.

A forint árfolyama nagyon is jól reagált a bejelentésre, a hazai fizetőeszköz 420 HUF/EUR szint alá erősödött a korábbi 430 HUF/EUR körüli szintről. De milyen hatása lehet ennek a lépésnek a hitelkamatokra?

A rövid futamidejű pénzpiaci hozamok gyorsan lekövették a változást

A bejelentést követően tették közzé a bankközi kamatlábat, ezek közül a rövid futamidőre érvényes Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb (BUBOR) jelentős mértékben emelkedett egy nap alatt. A mutató értéke – futamidőtől függően 12,73-14,53 százalékról 17,92-15,98 százalékra emelkedett. Vagyis érdemben, 5,19-1,45 százalékkal emelkedett egyetlen nap alatt.

A mutató értéke különböző futamidőkre:

  • egynapos futamidő: 17,92 százalék (5,18 százalékpontos emelkedés egy nap alatt),
  • 1 hónapos futamidő: 16,23 százalék (2,71 százalékpontos emelkedés egy nap alatt),
  • 3 hónapos futamidő:16,21 százalék (2,27 százalékpontos emelkedés egy nap alatt),
  • 12 hónapos futamidő: 15,98 százalék (1,45 százalékpontos emelkedés egy nap alatt).

A BUBOR értékétől függ a meglévő változó kamatozású lakáshitelek kamata. Ezen kölcsönök kamata az elkövetkező időszakban könnyen elérhetik a 20 százalékot. Ez egyáltalán nem tűnik lehetetlennek, a 3 havi BUBOR-hoz kötött kamatozású kölcsön esetében a mutató aktuális, 16,21 százalékos értékét már „csak” egy 3,80 százalékos felárral kell megnövelni ehhez.

Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy ez nem befolyásolja az idei évben az adósok fizetési kötelezettségét. Ugyanis a kamatstop védi az érintetteket a BUBOR mutató változásából eredő kamatemelkedéstől.

Gyakorlatilag a 3 havonta változó kamatozású kölcsönöket a jogszabály 14,19 százalékpontos kamatemelkedéstől védi meg.

Az új lakáshitelek kamata is emelkedhet

Fontos kihangsúlyozni, hogy jelenleg nem változó kamatozású kölcsönöket vesznek fel a magyarok, vagyis az új hitelekre nem hat ilyen közvetlenül az MNB mai döntése.

A hosszú kamatperiódusú, végig fix kamatozású jelzáloghitelek kamata inkább a hosszú futamidejű pénzpiaci hozamok alakulásától függ. Az ezt leíró BIRS mutató október 14-ei értékét még nem ismerjük, de az eddigiek alapján a Bankmonitor szakértői egyre csökkenő hatást várnak a futamidő növekedésével.

Ez érthető, hiszen a jegybank a kifejezetten rövid, egynapos eszközök kamatát emelte meg érdemben. A BUBOR mutató értékei is ennek megfelelően változtak, vagyis a futamidő növekedésével a hatás fokozatosan csökkent.

Ezek alapján az új lakáshitelek kamatemelkedése érdemben elmaradhat a jegybank ma bejelentett 4,0-5,0 százalékpontos emelésétől. (Ekkora a különbség a jegybanki alapkamat és az új eszközök kamata között.)

Ettől függetlenül reális esély van arra, hogy a pénzintézetek rövid távon 0,5-1,0 százalékponttal megemeljék új kölcsöneik kamatát.  Ez egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitel esetében havi 6-12 ezer forintos törlesztőrészlet-emelkedést eredményezhet.

Az MNB döntésének hitelkamatokra gyakorolt hatása nagymértékben függ attól, hogy ezek az új eszközök, magas kamatok meddig maradnak velünk. A jegybank a bejelentés alapján addig használja ezen eszközeit, amíg a pénzpiaci egyensúly helyre nem áll.

Bankmonitor tipp: hiteligénylés előtt állóknak mindenképpen érdemes gyorsan lépniük. Az MNB döntésének hitelekre gyakorolt hatása még nem mérhető fel pontosan, az azonban borítékolható, hogy a kamatok valamilyen mértékben emelkedni fognak – olvasható a Bankmonitor elemzésében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink