hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt az MNB gyorselemzése a novemberi fizetési mérlegről

  • adozona.hu

2023 novemberében a folyó fizetési mérleg többlete 786 millió eurót tett ki. A folyó fizetési mérleg havi egyenlege mintegy 2,9 milliárd euróval haladja meg az egy évvel ezelőtti értéket, és az előző évtized átlagos novemberi értékénél is jóval kedvezőbb, ami a külső egyensúly tartós javulásának folytatódását jelenti. Novemberben az áruegyenleg többlete nőtt az októberi értékéhez képest, a szolgáltatásegyenleg továbbra is kedvezően alakul, míg a jövedelemegyenleg enyhén romlott, olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gyorselemzésében.

A kimagasló havi többletet mutató külső egyensúlyi pozíciót az energiaárak visszaesése miatt javuló energiaegyenleg, valamint a fékeződő belső kereslet és csökkenő export melletti alacsonyabb importigény együttes hatása okozta. A folyó fizetési mérleg alakulásában elsősorban az áruegyenleg változása a meghatározó: novemberben az áruegyenleg 802 millió eurós többletet ért el, ami jelentős növekedés októberhez képest, és több mint 2,9 milliárd euróval haladja meg a 2022 novemberi értéket. Az áruexport értéke éves összevetésben mintegy 8 százalékkal csökkent, amiben az ipar alacsonyabb kibocsátása, illetve a mérséklődő ipari exportértékesítés játszik szerepet. Az áruegyenleget így az import értékének éves alapon 28 százalékos csökkenése javította, ami mögött a mérséklődő energiaimport számla és a visszafogott belföldi kereslet együttes hatása állt: novemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 5,4 százalékkal csökkent éves összevetésben, amin belül különösen jelentős volt a nagy importigényű tartós cikkek és üzemanyag forgalmának lassulása. Emellett az export lassulása is mérsékelte a hazai behozatalt.

A folyó fizetési mérleg többi tételére áttérve, a szolgáltatásegyenleg többlete (836 millió euro) meghaladta a 2022 novemberi, valamint a járvány előtti szintet is. A szolgáltatásegyenlegen belül a két legmeghatározóbb ágazat a szállítás és a turizmus volt. A jövedelemegyenleg 822 millió eurós hiánya az előző havi szinthez képest kissé emelkedett, és a magasabb vállalati profitokkal, illetve kamatkiadással párhuzamosan éves összevetésben is növekedést jelent. A viszonzatlan folyó átutalás – az EU-tól származó folyó transzferek enyhe növekedése mellett – 30 millió eurós hiányt mutatott.

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg összegeként előálló külső finanszírozási képesség 2023 novemberében 968 millió eurót ért el – vagyis az úgynevezett reálgazdasági oldalról számított külső finanszírozási képesség a folyó fizetési mérleghez hasonlóan közel 2,9 milliárd euróval javult a 2022 novemberi értékéhez képest.

A pénzügyi mérleg adatai alapján a nettó közvetlentőke-befektetések (FDI) jelentősen növekedtek, miközben a nettó külső adósság tranzakcióból eredően 0,2 milliárd euróval emelkedett. A nettó közvetlentőke-beáramlás 1,5 milliárd eurót megközelítő értéke mögött a Magyarországon újrabefektetett jövedelmek magas szintje, valamint a tulajdonosi hitelek növekedése állt. A finanszírozás oldaláról számított finanszírozási igény mintegy 1,3 milliárd euro volt.

Összességében a novemberi adat azt jelenti, hogy a folyó fizetési mérleg 2023-as GDP-arányos egyenlege a decemberi inflációs jelentésben szereplő előrejelzési sáv +0,3 százalékos középértéknél nagyobb többletet mutathat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közvetlen de minimis támogatás a tao-bevallásban

Pölöskei Pálné

adószakértő

VP2-4.1.7-21 kódszámú pályázat elszámolása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Immateriális jószág leírása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink