adozona.hu
Lassult az infláció az OECD-ben januárban, a magyarországi drágulással szemben
//adozona.hu/altalanos/Lassult_az_inflacio_az_OECDben_januarban_a__FB31KM
Lassult az infláció az OECD-ben januárban, a magyarországi drágulással szemben
Éves szinten átlagosan 9,2 százalékra lassult januárban a fogyasztói árak növekedése a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a decemberi 9,4 százalékról. Magyarországon 25,7 százalékos volt a drágulás ezen időszakban.
A párizsi székhelyű szervezet honlapján ma közzétett adatok szerint a 38 OECD-tagország felében mérséklődött az áremelkedés januárban. Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaköltség nélkül számított fogyasztói árak emelkedése (maginfláció) a decemberivel megegyező, 7,2 százalék volt januárban.
Az energiaárak növekedése már a hetedik egymást követő hónapban mérséklődött januárban, amikor 2021 márciusa óta a legkisebb ütemű, 16,4 százalék volt éves szinten a decemberi 18,2 százalékot követően. Az élelmiszerárak emelkedése is lassult, 15,2 százalékra a decemberi 15,6 százalékról.
Januárban a G7-országokban az infláció átlagosan 6,7 százalékra lassult a decemberi 6,8 százalékról, míg a G20 országaiban 8,4 százalék maradt.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 8,7 százalék volt januárban a decemberi 9,2 százalék után. Az Európai Unió statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint a HICP-index növekedési üteme februárban 8,5 százalékra lassult.
Magyarországon messze felülmúlta az OECD-átlagot a januári infláció mértéke: a KSH közlése szerint a fogyasztói árak átlagosan 25,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ráadásul tavaly decemberhez képest is átlagosan 2,3 drágulást rögzített a statisztikai hivatal.
Hozzászólások (0)