adozona.hu
Lakásbérlet: a határozott és a határozatlan idejű szerződés előnyei és hátrányai
//adozona.hu/altalanos/Lakasberleti_szerzodesek_LGN5RL
Lakásbérlet: a határozott és a határozatlan idejű szerződés előnyei és hátrányai
A koronavírus-járvány kezdi teljesen átrendezni a lakásbérleti piacot. Az elmaradó külföldi diákok, az online is nézhető egyetemi kurzusok, a munkanélküliek számának növekedése és a jelenleg végnapjait élő rövid távú lakáskiadás (airbnb) miatt sok üres lakás vár bérlőre, mérséklődött a kereslet, ezzel egyidejűleg a bérleti díjak is csökkennek. A felhígult lakásbérleti piac miatt is fontos tudni, hogy a bérlők és bérbeadók milyen szerződést köthetnek egymással.
A következőkben körüljárjuk, hogy mi a határozott és a határozatlan időre kötött bérleti szerződés előnye és hátránya, továbbá, hogy milyen fontos passzusokat tegyünk a bérleti szerződésbe. Ahogy az összes szerződés ez is csak akkor lesz fontos, amikor vita alakul ki a felek között, nem fizet a bérlő, vagy az egyik fél a szerződést fel szeretné mondani. Ha ilyen esetben van egy jó bérleti szerződés a kezünkben, akkor kevesebb lehetőség nyílik a felek közötti vitákra.
A bérleti szerződés megszűnhet a felek közös akaratából, mind a határozott, mind a határozatlan időre kötött bérleti szerződés közös megegyezéssel megszüntethető. Ez a legideálisabb eset. A határozott időre kötött bérlet megszűnhet az idő elteltével vagy a szerződésben meghatározott körülmények bekövetkeztével is.
Ha azonban a bérlő a határozott idejű szerződés lejártát követően az ingatlant nem hagyja el, hanem azt tovább használja, és ez ellen a bérbeadó tizenöt napon belül nem tiltakozik, a bérlet határozatlan idejűvé alakul, és a továbbiakban csak közös megegyezéssel vagy felmondással lehet megszüntetni azt, azaz a tizenötnapos határidő jogvesztő jellegű.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja milyen különbség van, illetve milyen előnyökkel és hátrányokkal jár egy határozott, illetve határozatlan időre kötött szerződés!
Hozzászólások (0)