hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lakásbérlet: a határozott és a határozatlan idejű szerződés előnyei és hátrányai

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

A koronavírus-járvány kezdi teljesen átrendezni a lakásbérleti piacot. Az elmaradó külföldi diákok, az online is nézhető egyetemi kurzusok, a munkanélküliek számának növekedése és a jelenleg végnapjait élő rövid távú lakáskiadás (airbnb) miatt sok üres lakás vár bérlőre, mérséklődött a kereslet, ezzel egyidejűleg a bérleti díjak is csökkennek. A felhígult lakásbérleti piac miatt is fontos tudni, hogy a bérlők és bérbeadók milyen szerződést köthetnek egymással.

A következőkben körüljárjuk, hogy mi a határozott és a határozatlan időre kötött bérleti szerződés előnye és hátránya, továbbá, hogy milyen fontos passzusokat tegyünk a bérleti szerződésbe. Ahogy az összes szerződés ez is csak akkor lesz fontos, amikor vita alakul ki a felek között, nem fizet a bérlő, vagy az egyik fél a szerződést fel szeretné mondani. Ha ilyen esetben van egy jó bérleti szerződés a kezünkben, akkor kevesebb lehetőség nyílik a felek közötti vitákra.

A bérleti szerződés megszűnhet a felek közös akaratából, mind a határozott, mind a határozatlan időre kötött bérleti szerződés közös megegyezéssel megszüntethető. Ez a legideálisabb eset. A határozott időre kötött bérlet megszűnhet az idő elteltével vagy a szerződésben meghatározott körülmények bekövetkeztével is.

Ha azonban a bérlő a határozott idejű szerződés lejártát követően az ingatlant nem hagyja el, hanem azt tovább használja, és ez ellen a bérbeadó tizenöt napon belül nem tiltakozik, a bérlet határozatlan idejűvé alakul, és a továbbiakban csak közös megegyezéssel vagy felmondással lehet megszüntetni azt, azaz a tizenötnapos határidő jogvesztő jellegű.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja milyen különbség van, illetve milyen előnyökkel és hátrányokkal jár egy határozott, illetve határozatlan időre kötött szerződés!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakdolgozói bértámogatás

Széles Imre

tb-szakértő

Munkabér csökkentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink