hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áthárítható-e a másik félre a hibás teljesítés miatt felmerült költség?

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy hibás teljesítés miatt felmerült költségeit (szállítás, vámkezelés, tárolás stb.) milyen módon terhelheti át a másik félre, hogyan kell számláznia, elszámolnia az adott tételt. A kérdésre Kocsis Zoltán közgazdász (Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda) válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt:

Egy vállalkozástól készletet vásároltunk, amelyet Szerbiába exportáltunk. A szerb vevő által támasztott kifogás miatt (hibás teljesítés) a készlet nagy részét vissza kellett szállítani Magyarországra. A kivitellel és a visszaszállítással kapcsolatos igazoltan felmerülő költségeinket (szállítás, vámkezelés, tárolás stb.) arra a vállalkozásra kívánjuk terhelni, amely vállalkozástól a készletet vettük. A hibás teljesítés miatt felmerült költségeink átterhelését hogyan kell számláznunk és elszámolnunk? Kártérítésről vagy kártalanításról van-e szó az adott esetben?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A Ptk. 6:159. §-a a kellékszavatossági jogokról az alábbiak szerint rendelkezik.

(1) Olyan szerződés alapján, amelyben a felek kölcsönös szolgáltatásokkal tartoznak, a kötelezett a hibás teljesítésért kellékszavatossággal tartozik.

(2) Kellékszavatossági igénye alapján a jogosult választása szerint

a) kijavítást vagy kicserélést igényelhet, kivéve, ha a választott kellékszavatossági jog teljesítése lehetetlen, vagy ha az a kötelezettnek – másik kellékszavatossági igény teljesítésével összehasonlítva – aránytalan többletköltséget eredményezne, figyelembe véve a szolgáltatás hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát és a kellékszavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott érdeksérelmet; vagy

b) az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti, – a (2a) bekezdés szerinti kivétellel – a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja, vagy a szerződéstől elállhat, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének a (4) bekezdés szerinti feltételekkel nem tud eleget tenni, vagy ha a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.

6:162. § [A hiba közlése]

(1) A jogosult a hiba felfedezése után késedelem nélkül köteles a hibát a kötelezettel közölni.

6:163. § [A kellékszavatossági igény elévülése]

(1) A jogosult kellékszavatossági igénye a teljesítés időpontjától számított egy év alatt évül el.

6:174. § [Kártérítés kellékhibás teljesítés esetén]

(1) A kötelezett köteles megtéríteni a jogosultnak a hibás teljesítésből eredő kárát, kivéve, ha a hibás teljesítést kimenti.

A fentiek alapján álláspontunk szerint a kivitellel és a visszaszállítással kapcsolatos igazoltan felmerülő költségek (szállítás, vámkezelés, tárolás stb.) a Ptk. 6:174. § (1) bekezdésében írt kártérítés körébe tartoznak. A kártérítés nem tartozik az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) hatálya alá, arról számlát nem kell kiállítani. A kártérítés címén megtéríttetni kívánt költségeket tételesen levezetve, bizonylatokkal alátámasztva kell az eladóval írásban közölni és azok megfizetését kérni a fizetésre vonatkozó információk megadásával.

Felhívom figyelmét, hogy válaszom tájékoztató jellegű, teljes körű tanácsadást csak az iratok, dokumentumok áttanulmányozása után tudok adni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink