hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Június 30-án zárul az Agrárcenzus online szakasza

  • adozona.hu

Hamarosan, június 30-án zárul az Agrárcenzus, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mezőgazdasági összeírásának első szakasza, olvasható a KSH oldalán.

Még egy hét áll rendelkezésre az online kitöltésre azoknak, akik erre felkérést kaptak. Az Agrárcenzus célja a jelenlegi mezőgazdasági „térkép” megrajzolása, valamint a jövőbeni hazai és nemzetközi döntések előkészítésének segítése. A KSH az összeíráshoz kapcsolódóan új, interaktív felületet is készített. A grafikonkészlet a 2016. évi gazdaságszerkezeti összeírás adatai alapján készült „térkép”, amely szemléletesen mutatja be azt, hogy a gyűjtött adatok milyen részletes összefüggésekben elemezhetők, miután megtörtént a pontosan kitöltött kérdőívek feldolgozása.

A kitöltés kiemelkedően fontos ahhoz, hogy a KSH minél pontosabb és szélesebb körű adatokat tudjon közzétenni a hazai agráriumjellemzőiről. Az adatokból nyert mezőgazdasági „térkép” a következő évek döntéseit, forrásfelhasználását alapjaiban befolyásolja, ezért a válaszadás a mezőgazdaságban dolgozóknak is kiemelt érdeke. A népszámlálások után a második legtöbb embert érintő felmérés összesen mintegy 750 ezer címen valósul meg hazánkban.

„Az agrárium helyzetének bemutatása ma talán fontosabb, mint eddig bármikor. A döntéshozatali mechanizmusok, a támogatási források meghatározása és elosztása nemcsak hazánkban, hanem szerte a világon jelen pillanatban is zajló agrárcenzusok adataira épül. Ezért a KSH arra kéri összes adatszolgáltatóját, hogy válassza a találkozásmentes csatornánkat, és online töltse ki kérdőívünket, hogy minél pontosabb adatokat nyerhessünk tevékenységükről. Minderre június 30-ig – azaz még egy hétig – mindenkinek lehetősége van” – mondta dr. Vukovich Gabriella, a KSH elnöke az összeíráshoz kapcsolódóan.

A cenzusból kinyert adatok sokrétű elemzést tesznek lehetővé. Ennek szemléltetésére a Központi Statisztikai Hivatal új, interaktív felületet hozott létre, amelyen egyszerű módon, könnyen értelmezhetően mutatja be az előző, 2016. évi gazdaságszerkezeti összeírás eredményeit. A felületen lehetséges például az információkat régiónként, vagy például a gazdaságot irányító életkora alapján, vagy akár a gazdaságtípusra vonatkozó adatok szerint is szűrni.

A magyarországi agráriumra vonatkozó interaktív grafikonkészletből megtudhatjuk többek között, hogy:

♦ a magyar gazdaságok irányítóinak, több mint fele, 58 százaléka 40 és 64 év közötti, ami 157 132 főt, vagyis gazdaságot jelent;
♦ a 40 évesnél fiatalabb, gazdaságot irányítók aránya a szarvasmarha- és a juhtartással foglalkozó gazdaságok esetében a legmagasabb;
♦ a 40 évesnél fiatalabb gazdák és a nagyobb gazdaságok Vidékfejlesztési programokban való részvételi aránya magasabb az átlagosnál;
♦ a legtöbb sertést a Dél-Alföld régióban tartották, míg a tyúkállomány az Észak-Alföld régióban volt a legmagasabb.

A felkérő levelet kapott adatszolgáltatók a kérdőív kitöltést megkezdhetik itt: https://maja.ksh.hu/

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink