adozona.hu
Így határozza meg a teljesítés időpontját, számoljon velünk!
//adozona.hu/altalanos/Igy_hatarozza_meg_a_teljesites_idopontjat_s_BF050N
Így határozza meg a teljesítés időpontját, számoljon velünk!
Az Adózóna kalkulátora segítséget nyújt a folyamatos teljesítésű, időszaki elszámolású ügyletek számlázásához, a teljesítés időpontjának meghatározásában. Az elszámolási időszak kezdő és utolsó napjának, a számla keltének és a fizetési határidőnek a megadása után a kalkulátor automatikusan kiszámolja mi lesz a teljesítés napja, így könnyedén ellenőrizhetők a bejövő számlák, illetve számlakiállítás előtt a tervezett számlakép.
Folyamatos teljesítésű, időszakos elszámolású ügyletek az áfatörvény 58. paragrafusa alapján azon ügyletek, amikor a felek az általuk kötött szerződés alapján:
– a teljesített termékértékesítésről, a nyújtott szolgáltatásról időszakonként számolnak el
– vagy azok ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg.
Ezen ügyletek esetén az érintett elszámolási időszak utolsó napja lesz a teljesítés napja főszabályként.
A főszabály mellett azonban a törvény meghatároz különös szabályokat, melyek prioritást élveznek a teljesítési időpont meghatározásakor. Ha a kiállítandó számla egyik kivétel szabály alá sem tartozik (vagy például ha nem ismert a fizetési határidő), abban az esetben kell csak visszatérni a főszabályra, és azt alkalmazni.
A különös szabályok szerint a teljesítési időpont
– a számla vagy nyugta kibocsátásának időpontja (számla kelte) amennyiben az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakra vonatkozó fizetési esedékesség és a számla kibocsátása az adott időszak utolsó napját megelőzi,
– az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakra vonatkozó ellenérték megtérítésének esedékessége (fizetési határidő) , de legfeljebb az időszak utolsó napját követő hatvanadik nap, amennyiben az esedékesség az adott számlázandó időszak utolsó napját követő időpontra esik.
A megadott adatok alapján kalkulátorunk a fenti szabályokkal automatikusan számol.
Kivételek:
A kalkulátor a 2016.01.01-től hatályos szabályokat tartalmazza. A 2015.07.01-től érvényes átmeneti szabály (a könyvelési, könyvvizsgálati, adótanácsadási szolgáltatásokra) nem szerepel a számításban.
Ha időszakként több mint 12 havi időszak kerül megadásra, kérjük, számoljon azzal, hogy időarányos teljesítés történik a 12. hónap utolsó napján is, és ellenőrizze a számítást, a fennmaradó időszakra pedig külön állapítsa meg a teljesítés napját.
Nem tartozik a kalkulátor tárgyába a számlával egy tekintet alá eső okirat, korrekciós számla, sztornó számla teljesítési időpontjának meghatározása.
Figyelem!
Az időszaki elszámolású ügyletek 2016-tól érvényes új teljesítési időpont szabályai miatt ezen típusú ügyleteknél is kiemelt figyelemmel kell lenni az előleg értelmezésére és kezelésére.
A kalkulátor ezzel önmagában véve nem tud számolni (mivel nincs meg hozzá a kellő információ, a felek megállapodása alapján előlegről van-e szó, az megfizetésre került-e az ügylet teljesítési időpontja előtt stb.)
Kérjük ezért, kezeljék kiemelt figyelemmel azokat az eseteket, amikor a fizetési esedékesség korábban lenne, mint az időszak és a számla kelte.
Ellenőrizzék, hogy valóban jó-e a megadott fizetési határidő? Biztosan nem állapodtak-e meg a felek újabb, későbbi fizetési határidőben? Ténylegesen előleg fizetésében állapodtak-e meg a felek, megvalósult-e a fizetés (vagyoni előny juttatása), és a teljesítésről a számlát valóban csak később állították-e ki, mert a teljesítést megelőzően előírt ellenérték-fizetés előlegnek tekintendő, amely azonnali számlakibocsátási kötelezettséggel jár. Ez esetben főszabályként előlegszámlát és külön végszámlát kell az ügyletről kiállítani, legyenek tekintettel ennek speciális szabályaira.
A kalkulátorral itt számolhat!
Hozzászólások (0)