adozona.hu
Globális szén-dioxid-adó bevezetését javasolja a Nairobi Nyilatkozat
//adozona.hu/altalanos/Globalis_szendioxidado_bevezeteset_javasolj_YOC98Q
Globális szén-dioxid-adó bevezetését javasolja a Nairobi Nyilatkozat
A nairobi klímacsúcsot befejező afrikai vezetők globális szén-dioxid-adó bevezetését és a nemzetközi pénzintézetek reformját javasolják a klímaváltozás hatásai elleni küzdelem finanszírozására szerdán kiadott zárónyilatkozatukban. Az afrikai országok az általuk Nairobi Nyilatkozatnak nevezett dokumentumot közös tárgyalási alapjuknak tekintik a novemberi COP28 környezetvédelmi ENSZ-csúcstalálkozóra készülve.
A háromnapos afrikai klímacsúcson a résztvevők főleg arról folytattak megbeszéléseket, hogy miképpen tudják megőrizni országaik természetes erőforrásait, hogyan fejlesszék a megújuló energiaforrások felhasználását, miképpen tudnak alkalmazkodni az egyre szélsőségesebb időjáráshoz, és ezeket az erőfeszítéseket miképpen lehetne finanszírozni.
A nyilatkozatban egy globális szén-dioxid-adórendszer bevezetésének támogatására szólították fel a világ vezető országait, amelynek része lehetne a fosszilis energiahordozók kereskedelmének, a tengeri szállításnak és a légi közlekedésnek valamilyen szén-dioxid-adója, plusz egy globális tranzakciós adó.
A klímacsúcson a szeptember második felében esedékes ENSZ-konferenciára és a november végén az Egyesült Arab Emírségekben megrendezendő COP28 környezetvédelmi ENSZ-csúcstalálkozóra szándékoztak felkészülni az afrikai országok.
Míg a kenyai kormány és az Afrikai Unió (AU) által közösen megrendezett csúcs szervezői inkább olyan piaci alapú megoldásokat szorgalmaztak, mint a szén-dioxid-kibocsátási kredit, a zárónyilatkozatban már elsősorban a legnagyobb környezetszennyezőkkel szemben támasztanak pénzügyi követeléseket a szegényebb országok javára.
Annak ellenére, hogy Afrika a klímaváltozás legsúlyosabb hatásai közül többel is szembesül, az eddigi jelzések szerint a kontinens az ennek ellensúlyozásához szükséges 300 milliárd dolláros (109 ezer milliárd forint) pénzügyi támogatásnak mindössze a 12 százalékát kapja meg.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint jelenleg kéttucat országban fizetnek szén-dioxid-adót, de az adófajta ötlete egyelőre nem terjed a világban. William Ruto kenyai elnök kedden az Európai Unióban már régebben felvetett, de soha el nem fogadott tranzakciós adó ötletét említette követendő példaként.
Az Európai Bizottság 2011-ben vetette fel a tranzakciós adó bevezetését, de az nem szerepelt a javaslatában, hogy mire fordítanák ezt a bevételt. Bár a bizottság javaslata az unió Tanácsának jóváhagyása nélkül nem válhatott törvénnyé, egyes országok saját tranzakciós adót vezettek be, és továbbra is az adórendszer uniós kiterjesztését sürgetik.
Hozzászólások (0)