hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

GKI: várhatóan kevesebben vesznek fel lakáshitelt idén

  • MTI

A lakás vagy építési hitelt felvevők száma az idén csökkenhet a GKI Gazdaságkutató elemzése szerint, mert szűkült a potenciális hitelfelvevők köre, az elmúlt években sokan már kielégítették ezirányú igényüket.

Az MTI-nek küldött szerdai elemzésben idézik a statisztikai hivatal és a jegybank adatait, miszerint Magyarországon a teljes lakáshitel-állomány 2016 után 4 év alatt 41 százalékkal (2,9 ezer milliárdról forintról 4,1 ezer milliárdra forintra) emelkedett, a lakáshitelek darabszáma viszont stagnált.

A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) 2015-ös, majd a babaváró kölcsön 2019-es bevezetése jelentősen hozzájárult a lakáscélú hitelek iránti kereslet növekedéséhez: 2020-ban a csok-szerződések állománya 390 milliárd forint volt, míg a babaváró hitelek állománya 1090 milliárd forintot tett ki, ez utóbbi a teljes lakossági hitelállomány 13 százaléka.

Az elemzésben kiemelik: a babaváró hitelek negyedét lakásvásárlásra vagy építésre vették fel, így a járvány alatt nagyban hozzájárultak a lakáspiaci kereslet fenntartásához. Ezért a GKI szerint a lakáscélú hitelek összege 20 százalékkal magasabb lehetett tavaly, mint ami a statisztikában szerepel.

A lakásépítésre vagy vásárlásra felhasznált, újonnan folyósított lakáshitelek átlagos összege 11 millió forint volt 2020-ban. Ez 2016-hoz képest 80 százalékos emelkedés, miközben a lakásárak 76 százalékkal nőttek, vagyis a hitelvolument az árak húzták fel az elemzés szerint.

A jelenlegi árak mellett egyre kevesebben képesek önálló lakás megszerzésére, különösen a nagyobb városokban. Ennek oka, hogy a potenciális lakáshitelfelvevők köre limitált. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly 4,1 millió háztartást tartott nyilván Magyarországon, ezekre 680 ezer lakáshitelszerződés jutott. A háztartások jelentős része nem tud lakáshitelhez jutni alacsony jövedelme, inaktivitása, vagy munkanélkülisége okán, illetve az egyedülállók túlnyomó része nem képes lakáshitel felvételére.

A GKI szerint velük módosítva az adatokat, a lakáshitel felvételére potenciálisan 1,3 millió magyar háztartás képes, akiknek 58 százaléka már rendelkezett ilyen típusú hitellel 2020-ban. A hagyományos lakáshitelek iránti igényt jelentősen mérsékli a babaváró kölcsön lehetősége is, mert aki teheti, felveszi ezt. Szintén mérsékli a potenciált az önerő iránti egyre nagyobb igény (ami a lakásárak emelkedésének következménye), illetve az, hogy mintegy 200 ezer háztartás tartósan külföldön él.

A GKI számításai szerint a moratóriumban részt vevő lakáshitelesek több mint kétharmadának okoz majd gondot a moratórium megszűnése.

Mindezek hatására 2021-ben a lakásvásárlási, -építési célú hitelfelvételek számának csökkenésére, illetve a meglévő hitelek egy részének bedőlésére számít a gazdaságkutató. Ugyanakkor a problémák vélhetően a választások után fognak jelentkezni – írták.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Művész, jogdíj, egyéni vállalkozás

Szipszer Tamás

adószakértő

Közvetlen bérköltség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink