hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezért rontott magyar banki osztályzatokon a Fitch Ratings

  • MTI

Magyarországi bankok osztályzatait rontotta csütörtökön a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a csütörtök este Londonban bejelentett lépést azzal indokolta, hogy Magyarország esetében - a bankrendszert érintő kormányzati intézkedések miatt - átértékelte a banki és a szuverén kockázatok közötti kapcsolatot.

Ennek eredményeként a cég úgy állapította meg a bankszektorbeli kockázati besorolások magyarországi felső határát, hogy azok legfeljebb egy fokozattal haladhassák meg a mindenkori - jelenleg "BB plusz" szintű, stabil kilátású - magyar államadós-besorolást.

Ennek alapján a Fitch egy fokozattal "BBB mínusz"-ra rontotta a K&H Bank és az Erste Bank Hungary Zrt. hosszú távú adósosztályzatait az eddigi "BBB"-ről. Az új bankbesorolásokra - amelyek így most egy osztattal jobbak a Fitch Ratings által érvényben tartott magyar szuverén adósosztályzatnál - szintén stabil kilátás érvényes.

A Fitch Ratings ezzel egy időben stabilra javította az eddigi negatívról a CIB Bank "BBB mínusz" besorolásának kilátását, az osztályzatot pedig megerősítette.

A két másik magyarországi bank leminősítésének indoklásában a hitelminősítő annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar bankszektorban végrehajtott "számos kormányzati intervenció" - köztük azok a legutóbbi intézkedések, amelyek még további veszteségeket rónak a bankokra a lakossági kinnlevőségekkel kapcsolatban - erősítették a magyar piacon működő bankok országkockázati tényezőit.

E kockázatok korlátozzák a Fitch Ratings abba vetett bizalmát, hogy a bankok adósságszolgálati képessége, és/vagy az anyabankok további támogatási készsége szuverén törlesztési csőd esetén is megmaradna - áll a hitelminősítő csütörtöki londoni elemzésében.

A Fitch Ratings véleménye szerint a csütörtöki minősítési lépésektől érintett három magyarországi bankérdekeltség anyabankjai - a KBC, az Intesa és az Erste - továbbra is jelentős hajlandóságot mutatnak magyar leánybankjaik támogatására, tekintettel arra, hogy a közép- és kelet-európai térség mindhármuk számára változatlanul stratégiai fontosságú.

A Fitch úgy véli ugyanakkor, hogy az Intesa és az Erste számára hosszabb távon már bizonytalanabb a magyar piac stratégiai fontossága, tekintettel a magyarországi érdekeltségeik által felhalmozott jelentős veszteségekre, és e leánybankok gyenge kilátásaira. Emiatt a Fitch ezentúl várhatóan legalább két fokozatnyi besorolási különbséget fenntart a CIB és az Erste Bank Hungary, valamint a két bank tulajdonosainak besorolásai között - áll a hitelminősítő elemzésében.

A Fitch szerint kevesebb a bizonytalanság a KBC által a magyar piac iránti hosszú távú elkötelezettséggel kapcsolatban, tekintettel a K&H Bank stabilabb teljesítményére. A hitelminősítő ezért egy fokozatnyi besorolási különbséget is fenntarthatónak lát a K&H és anyabankja között, ha ezt az országkockázati tényezők egyébként lehetővé teszik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink