hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elkaszálta az Európai Bíróság a Gazprom és a németek tervét

  • MTI

Érvénytelenítette az Európai Bizottság (EB) 2016-os döntését, mely nyomán az orosz Gazprom a német Opal gázvezetéken keresztül növelheti az Európába szállított gáz mennyiségét Ukrajna és Lengyelország megkerülésével.

A lengyel kormány 2016 végén fordult a CJEU-hoz az EB 2016. október 28-i döntése miatt, mert az lehetővé tette, hogy a korábbi 50 százalék helyett 80 százalékra növelje a vezeték kapacitásának használatát a Gazprom.

Ebben az ügyben döntött az Európai Unió Bírósága ma, amellyel kapcsolatban az Európai Bizottság energiaügyekért felelős szóvivője, Anna-Kaisa Itkonen a PAP lengyel hírügynökségnek elmondta: a testület "alaposan elemezni fogja" a CJEU döntését. Szerinte az a korábbi helyzethez való visszatérést jelenti, így a Gazprom csupán az Opal kapacitásának 50 százalékát veheti igénybe.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök sajtóértekezletén úgy látta: a CJEU ítélete azt jelenti, hogy "a Gazprom és Németország nem monopolizálhatják a gázvezetéket".  A döntés növeli más cégek versenyképességét, jobb feltételeket biztosít a lengyel energiabiztonság számára – szögezte le a kormányfő.

A lengyel külügyi tárca közleménye szerint a döntésnek "kiemelt jelentősége van a gázpiaci verseny, az Európai Unió energiabiztonsága szempontjából". Rámutattak: az Opal igénybevételével a Gazprom más, Lengyelországon és Ukrajnán áthaladó gázvezetékek megkerülésével használhatta a szállítórendszert.

Konrad Szymanski, az EU-ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes szerint a CJEU döntése "nagy sikert jelent abban a küzdelemben, amelyet Lengyelország a közép-európai térség energiabiztonságáért folytat".

A lengyel PGNiG állami gázszolgáltató elnöke, Piotr Wozniak szerint az ítéletben "először öltött testet az energetikai szolidaritás", amelyet szerinte az Európai Bizottság engedélye sértett, amit a Gazpromnak adtak ki 2016-ban.      

Az évi 36,5 milliárd köbméter kapacitású Opal 2011-ben a lengyel határ mentén épült Németországban, összeköti a Balti-tengerben is húzódó orosz-német Északi Áramlat gázvezetéket a közép- és nyugat-európai hálózatokkal.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink