hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szponzori szerződésből eredő egyesületi kötelezettségek

  • adozona.hu
1

Olvasónk szponzori szerződés megkötésével járó kötelezettségekkel kapcsolatban kérte az Adózóna segítségét. Greff Magdolna okleveles adószakértő (Finacont Kft.) válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy bank szponzori szerződés megkötésével támogatna egy táncegyesületet. A pénzért cserébe az egyesületnek a táncgáláinkon a bankot meg kell említenie, mint szponzort. Ezért az egyesületnek számlát kellene kiállítania, szponzorálásról. Szükséges ebben az esetben az egyesületnek valamilyen reklám vagy marketing szolgáltatás tevékenységi kört felvennie? Ez a bevétel vállalkozási tevékenységnek minősül? Csak számla ellenében tudja a bank támogatni az egyesületet.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A szponzorálás két fél közötti üzleti kapcsolatnak minősül, amelynek során az egyik fél pénzt, szolgáltatást vagy anyagi javakat bocsát a mási fél rendelkezésére. A szponzorált pedig az anyagi javakért cserébe adhat bizonyos jogokat, együttműködést, társulási lehetőséget, amelyek végeredményben a szponzort kereskedelmi előnyökhöz juttatják. Ez utóbbi kereskedelmi előny általánosságban reklámszolgáltatás nyújtását jelenti a szponzorált részéről a szponzor felé (például megjelenési lehetőség a szponzorált eseményein a szponzor részére, mint jelen esetben). A „viszontszolgáltatás” megléte megszokott gyakorlat az ilyen jellegű szerződéseknél. Ezen többletelem különbözteti meg a szimpla támogatásnyújtástól, hiszen így szolgáltatásnyújtás valósul meg a szponzorált részéről.

Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (civiltörvény) 17. §-ának (1) bekezdése alapján a civil szervezet elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenység folytatására nem alapítható. Azonban a 18. § (1) bekezdésének b) pontja alapján gazdasági-vállalkozási tevékenységet folytathat. A civiltörvény 2. §-ának 11. pontja alapján gazdasági-vállalkozási tevékenység:

a jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló vagy azt eredményező, üzletszerűen végzett gazdasági tevékenység, kivéve

– az adomány (ajándék) elfogadását,

– a létesítő okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységet (ideértve a közhasznú tevékenységet is),

– a pénzeszközök betétbe, értékpapírba, társasági részesedésbe történő elhelyezését,

– az ingatlan megszerzését, használatának átengedését és átruházását.

Jelen esetben gazdasági-vállalkozási tevékenységről van szó, így adomány elfogadásáról nem beszélhetünk, mivel a civiltörvény 2. §-ának 1. pontja alapján adomány a civil szervezetnek – létesítő okiratban rögzített céljaira – ellenszolgáltatás nélkül juttatott eszköz, illetve nyújtott szolgáltatás, itt viszont az egyesület ellenszolgáltatást nyújt.

A civil szervezetek bírósági eljárásokban alkalmazandó űrlapjairól szóló 11/2012. KIM rendelet alapján az egyesület kiegészítő jellegű gazdasági főtevékenységét is fel kell venni a TEÁOR nómenklatúra szerinti megjelöléssel, ebbe a körbe tartozik a szponzoráció is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Vadász Iván

Véleményem szerint itt adományozás arról van szó, lásd a Tao. tv. 4. § 1/a. pontját, amely kimondja:
„1/a. * adomány: a közhasznú szervezet részére törvényben meghatározott közhasznú tevékenysége támogatására, valamint az egyházi jogi személy részére törvényben meghatározott tevékenysége támogatására, továbbá a közérdekű kötelezettségvállalás céljára az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke, térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke, feltéve hogy az nem jelent az e törvényben meghatározottakon túl vagyoni előnyt az adományozónak, az adományozó tagjának vagy részvényesének, vezető tisztségviselőjének, felügyelőbizottsága vagy igazgatósága tagjának, könyvvizsgálójának, illetve ezen személyek vagy a természetes személy tag vagy részvényes közeli hozzátartozójának azzal, hogy nem minősül vagyoni előnynek az adományozó nevére, tevékenységére történő utalás;”

Ha az egyesület nem minősül közhasznúnak, akkor a banknak a Ptk. 6:589. § szerinti kötelezettségvállalás közérdekű célra jogcímen kell az adományt nyújtania. Tehát számlakiállítás nem szükséges.
Vadász Iván

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink