Megerősítette az EU lehetséges legjobb, "AAA" besorolását a Fitch Ratings

  • MTI

Megerősítette változatlan stabil kilátással az Európai Unió lehetséges legjobb, „AAA” szintű hosszú távú besorolását pénteken a Fitch Ratings, elsősorban azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy az uniós tagországok erőteljesen elkötelezettek az EU pénzügyi megsegítése mellett szükség esetén – közölte az MTI.

A nemzetközi hitelminősítő a londoni bejelentéshez fűzött elemzésében kiemeli: az „AAA” osztályzat elsősorban az ugyancsak „AAA” szuverén besorolással nyilvántartott uniós gazdaságok – Németország, Hollandia, Svédország, Dánia és Luxemburg – pótlólagos uniós költségvetés-finanszírozási képességére és hajlandóságára alapul, arra az esetre, ha e finanszírozás szükségessé válik az adósságtörlesztés teljesítéséhez.

A Fitch hangsúlyozza, hogy az elit „AAA” osztályzattal ellátott EU-tagországok a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) alapján kiszámított uniós költségvetési befizetések 36,7 százalékát adják.

A hitelminősítő elemzése szerint a koronavírusjárvány következményeinek felszámolására Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett uniós helyreállítási alap megnövekedett hitelfelvételei révén az Európai Unió teljes kötelezettségállománya 2024 végéig 601 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábban mért 458 milliárd, illetve a 2022 végére elért 355 milliárd euróról.

A Fitch Ratings közölte: várakozása szerint az Európai Unió adósságállománya 2026 végére meghaladhatja a 900 milliárd eurót.

A cég szerint ugyanakkor az EU „AAA” osztályzata ellenállóképes a megnövekedett adósságteherrel szemben, tekintettel arra, hogy e kötelezettségek növekedését ellentételezi a tagországok által biztosított erőforrások jelentős bővülése.

A Fitch Ratings hangsúlyozza mindazonáltal azt is, hogy az EU kinnlevőség-portfóliójának átlagos besorolási minősége 2024-ben „BBB mínusz”-ra gyengült az előző évi „BBB”-ről, tekintettel a részleges csődhelyzeti „RD” (Restricted Default) besorolású Ukrajnának nyújtott megemelt, 13,1 milliárd eurós folyósításokra.

A Fitch várakozása szerint folytatódik az EU követelésportfoliójának minőségi gyengülése, tekintettel a 2025–2027 között esedékes 20 milliárd eurós további ukrajnai folyósításokra, amelyeket az EU az 50 milliárd eurós finanszírozási csomag részeként nyújt Ukrajnának.

Az Európai Unió ezen felül az idén külön 18 milliárd eurót hitelez Ukrajnának a hét vezető nyugati ipari gazdaság csoportjával (G7) kialakított közös hitelegyüttműködési mechanizmus részeseként – áll a Fitch pénteki elemzésében.

A hitelminősítő várakozása szerint ugyanakkor az EU képes lesz arra, hogy az NGEU-program keretében felvett hiteleket a lehető legegyenletesebb ütemezésben törlessze a 2058-ig tartó futamidő alatt – olvasható az MTI közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Magyar magánszemély külföldön biztosított, de magyar kft. tagja

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Óraadás megbízási díj

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Gyermek ellátások – csed, gyed

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink