hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EUB-döntés: ha az alkotmánybíróság uniós jogot sértő határozatot hoz, azt a nemzeti bíró nem köteles alkalmazni

  • adozona.hu

Az Európai Unió Bírósága (EUB) megerősítette, hogy a nemzeti bíróságok tartózkodhatnak az alkotmánybíróságuk valamely határozatának követésétől, amennyiben e határozat sérti az uniós jogot. Ebben az esetben nem szabható ki velük szemben fegyelmi szankció, olvasható az EUB hivatalos honlapján.

Egy villanyszerelő – valamely beavatkozás során ért áramütés okozta – halálát követően közigazgatási eljárás indult a munkáltatójával szemben Romániában. Ezzel egyidőben büntetőeljárást is indítottak a művezetővel szemben hanyagság és gondatlanságból elkövetett emberölés okán. Az áldozat rokonai is beléptek a büntetőeljárásba.

A jogvitát elbíráló közigazgatási bíróság a jelen ügyben úgy ítélte meg, hogy nem „munkahelyi baleset” történt. Hatályon kívül helyezte a munkáltatóval szemben kiszabott közigazgatási szankciókat. A román alkotmánybíróság által értelmezett nemzeti jogszabályok alapján e közigazgatási határozat megakadályozza a büntetőbíróságot annak felülvizsgálatában, hogy a baleset munkahelyi balesetnek minősül-e.

Ezen összefüggésben a brassói ítélőtábla (Románia) az alkotmánybíróság által értelmezett e nemzeti törvény és a munkavállalók biztonságáról szóló uniós jog (a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló, 1989. június 12-i 89/391/EGK tanácsi irányelv) összeegyeztethetőségével kapcsolatban kérdezte az Európai Unió Bíróságát. Ítéletében a Bíróság megállapítja, hogy ellentétes az uniós joggal a tagállam azon joga, amely – az alkotmánybírósága szerint – a közigazgatási bíróság valamely „munkahelyi balesetről” szóló ítéletét jogerőre emeli a büntetőbíróság előtt, amennyiben e jog megakadályozza az áldozat rokonainak meghallgatását.

Az uniós jog (a Charta 31. cikkével és a tényleges érvényesülés elvével összefüggésben értelmezett 89/391/EGK irányelv) a munkavállalók biztonságának védelmére irányul, és a munkáltatót biztonságos munkakörnyezet biztosítására kötelezi. Nemzeti hatáskörbe tartozik a munkáltató kötelezettségszegés esetén fennálló felelősségének megállapítására irányuló eljárások meghatározása. Mindazonáltal ezen eljárások nem akadályozhatják az uniós jog által biztosított jogok gyakorlását.

Márpedig a Unió Bírósága emlékeztetett arra, hogy a bírósági eljárások során a hatékony bírói jogvédelemhez való jog magában foglalja a meghallgatáshoz való jogot. Amennyiben valamely bíróság anélkül hoz határozatot a polgári jogi felelősségről, hogy az érintett felek számára lehetővé tenné érveik előadását, sérül e jog.

E tekintetben a Bíróság megerősíti, hogy a nemzeti bíróságok tartózkodhatnak az alkotmánybíróságuk valamely határozatának követésétől, amennyiben e határozat sérti az uniós jogot. Ebben az esetben nem szabható ki velük szemben fegyelmi szankció.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink