hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágult a kőolaj

  • MTI

Több mint egy dollárral emelkedett a kőolaj világpiaci ára ma azokra a hírekre, melyek szerint a nagy olajexportáló országok szövetsége kitermelésük eddiginél nagyobb mértékű csökkentéséről dönthetnek e heti ülésükön, miközben Kína feldolgozóiparának élénkülése a kereslet erősödését jelezheti előre.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és szövetségeseit, köztük Oroszországot tömörítő OPEC+ csoport január 1-jétől együttesen napi 1,2 millió hordóval fogja vissza a kitermelést az olajpiac stabilitásának és így az árak alátámasztásának érdekében. Ez a vállalás 2020. március végéig szól.

A Reuters hírügynökség két bennfentes forrásra hivatkozva arról számolt be hétfőn, hogy legalább napi 400 ezer hordóval, 1,6 millió hordóra húzzák fel a június végéig terjedő három hónapra szóló kitermelés korlátozását, mert az előrejelzések szerint a jövő év első felében túlkínálat várható a piacon.

Az OPEC-tagállamok csütörtökön tartják szokásos félévenkénti tanácskozásukat Bécsben, és pénteken csatlakoznak hozzájuk a kartellen kívüli szövetségesek szakminiszterei.

Ma kora délután a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék közül az északi-tengeri Brent a februári határidős jegyzésekben hordónként 1,88 százalékos pluszban, 61,63 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig januári szállításra 2,18 százalékos nyereségben, 56,37 dolláron forgott hétfő délután negyed négykor.

Múlt pénteken a Brent 2,25 százalékos, a WTI pedig 5,01 százalékos mínuszban zárta a napot azon aggodalmak felerősödésére, hogy megszakadhatnak a kereskedelmi háború lezárását célzó tárgyalások az Egyesült Államok és Kína, a világ két legnagyobb gazdasága és egyben legnagyobb olajfogyasztója között a hongkongi tüntetők amerikai támogatása miatt.

Mindazonáltal nem teljesen bizonyos, hogy az OPEC+ csoport meg tud állapodni a héten a kitermelés eddiginél is erősebb visszafogására, mert az együttműködésben részt vevő országok némelyike attól tart, hogy egy ilyen lépéssel csak tovább bátorítják az amerikai olajkitermelőket tevékenységük fokozására.

Az Egyesült Államokban – alapvetően a palaolajkitermelés bővülésének révén – emelkedett a kőolaj kitermelése, ami ellensúlyozta az OPEC-tagok kieső termelését. A múlt pénteken közzétett adatok szerint szeptemberben újabb rekordot döntött az amerikai olajkitermelés napi 12,46 millió hordóval.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink