adozona.hu
Csökkentette az irányadó dollárkamatot a Fed
//adozona.hu/altalanos/Csokkentette_az_iranyado_dollarkamatot_a_Fe_YD2H7M
Csökkentette az irányadó dollárkamatot a Fed
Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer, a Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatsávot.
A Federal Reserve monetáris politikai döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán befejeződött kétnapos ülésén 7:3 arányban 25 bázisponttal 1,75-2,00 százalékra csökkentette a július 31. óta érvényes 2,00-2,25 százalékról az irányadó dollárkamatsávot.
A kamatcsökkentés mértéke megfelelt a piaci várakozásoknak.
A FOMC tagjait a döntés meghozatalakor olyan tényezők befolyásolták, mint a globális kockázatok növekedése, a lassuló üzleti beruházások és az export bővülésének a mérséklődése.
Közleményében a Fed rámutatott arra, hogy az amerikai gazdaság továbbra is "mérsékelten" nő és "továbbra is erős" a munkaerőpiac. A dokumentum szerint a monetáris döntéshozók "megfelelő döntéseket hoznak az amerikai gazdaság növekedésének a fenntartása érdekében".
Az egyik kamatdöntő 50 bázispontú kamatcsökkentést szorgalmazott, ketten pedig azt javasolták, hogy ne változtassanak a kamatszinten.
A nyíltpiaci bizottság tagjai közül senki sem számít arra, hogy a kamatszint 1,5 százalék alá süllyedne 2020-ban.
A Fed minimálisan módosította néhány idei makrogazdasági előrejelzését. A hazai össztermék (GDP) idei növekedésére vonatkozó becslését a júniusban várt 2,1 százalékról 2,2 százalékra javították fel, a munkanélküliség várható rátáját 3,6 százalékról 3,7 százalékra módosították, az inflációt pedig továbbra is 1,5 százalékra várják, jóval a jegybanki 2 százalékos cél alatt.
A Fed 2015 decemberében fogott hozzá az irányadó kamat emeléséhez, azóta tíz alkalommal hajtott végre 25 bázispontos emelést, ebből tavaly négy, idén két alkalommal.
A szigorító ciklus beindítása előtt a Fed hét éven keresztül tartotta zéró közeli szinten az irányadó kamatot a gazdasági növekedés ösztönzése és az inflációs nyomás gerjesztése érdekében.
A bejelentést követően az amerikai tőzsdeindexek vesztesége tovább nőtt. Fél óra alatt a DJIA indexe mínusz 0,25 százalékról mínusz 0,62 százalékra, az S&P-500 index mínusz 0,40 százalékról mínusz 0,74 százalékra, a Nasdaq indexe pedig mínusz 0,68 százalékról mínusz 1,05 százalékra változott.
Harminc perc alatt az euró 1,1063 dollárról 1,1033 dollárra gyengült.
Hozzászólások (0)