Csődveszély fenyeget: a magyar cégek több mint fele késve fizet

  • adozona.hu

A magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák – derül ki ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló éves elemzéséből. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű. A cégek 52 százaléka szerint több partnere megy csődbe idén, mint tavaly. A felmérés 210 vállalat megkérdezésével készült.

Pénzügyi ellenálló képességük megőrzésére fókuszálnak a cégek

A Fizetési Szokások Barométere című felmérés azt mutatja, hogy 2024 és 2025 között hitelre történt a B2B értékesítések 41 százaléka. A jellemző tendencia az, hogy a vállalatok fenntartják a meglevő kereskedelmi hitelpolitikájukat, és azok a cégek, amelyek változtatnak, inkább bővítik, mint korlátozzák a hitelezésüket. Az Atradius országigazgatója szerint ez a stratégia azt mutatja, hogy a vállalkozások próbálják megőrizni az ügyfélkapcsolatok erejét és a kiegyensúlyozott értékesítést. Közben a cégek óvatosak a késedelmes kifizetések és a nemteljesítések növekvő kockázatával kapcsolatban. A legtöbb vállalat 30-60 nap közötti fizetési határidőt kínál – mondta Vanek Balázs.

A tanulmány szerint a válaszadók 54 százaléka nem tapasztalt változást a vevőik fizetési magatartásában. Akik változásról számoltak be, ott romlott az ügyfelek fizetési pontossága. Jelenleg a B2B számlák 53 százaléka lejárt. Ez enyhe növekedést mutat az előző év ugyanilyen időszakához képest, és ennek oka az idén is a vevők likviditása. A késedelmes fizetéseknél általában a határidő után egy hónappal egyenlítik ki a számláikat az ügyfelek. Ez növeli annak a kockázatát, hogy a számlák rossz követelésekké alakulnak, ez az arány most 6 százalék – mondta az országigazgató.

Az élelmiszeriparban jelentősen kevesebb a lejárt számla az átlagosnál (40 százalék). A rossz követelések az idén 5 százalékot tesznek ki, ami kevesebb, mint a tavalyi évben tapasztalt arány fele.

Az energia- és üzemanyag-szektorban a teljes értékesítés 38 százalékára esett a hitelértékesítés, ami azt mutatja, hogy a szektor vállalatai csökkentik a kockázataikat. A lejárt követelések aránya 59 százalékra ugrott ebben az ágazatban, és több lett a rossz követelés is (9 százalék).  Az energiavállalatok 63 százaléka szerint több vevője megy majd csődbe, mint az elmúlt évben.

A szállítási szektorban hitelből zajlik a B2B értékesítések 46 százaléka. Az ágazat szereplőinek fele hajlandó arra, hogy meghosszabbítsa a fizetési határidőt, és így támogassa a vevőit a cashflow kockázatok kezelésében. A válaszadók arról számoltak be, hogy nőtt a lejárt számlák aránya (59 százalék). A bedőlt hitelek száma is növekedett (4 százalék). A vállalatok 47 százaléka a csődök számának növekedésétől tart.

Fontosak a beszállítók

Az Atradius felmérése azt mutatja, hogy a magyar cégek továbbra is korlátozottan tudják felszabadítani a működő tőkéjüket, azaz hosszan kell finanszírozniuk a vevőiket. A legtöbb vállalat stagnáló vagy növekvő készletekkel is szembesül, ami lekötött készpénzt jelent. A kimenő és bejövő számlák átlagos forgási sebessége (DSO és DPO) változatlan. Ez utóbbi azt jelzi, hogy a cégek igyekeznek tiszteletben tartani a beszállítói megállapodásokat, illetve elkerülni azt, hogy veszélyeztessék a kapcsolatokat a beszállítóikkal.

Amíg a beszállítói hitel kulcsszerepet játszik a B2B kereskedelemben, a magyar vállalatok továbbra is banki kölcsönökkel oldják meg a külső finanszírozást. A cégek 41 százaléka a kintlévőség saját kezelésére támaszkodik az ügyfélfizetési kockázatok kezelésében. Ez azonban megterhelheti a belső erőforrásokat, különösen szoros likviditás esetén. Ezért az eladók egyre inkább vegyes stratégiát alkalmaznak, amely ötvözi a belső ellenőrzéseket a kiszervezett hitelkockázat-kezeléssel, pl. a kereskedelmi hitelbiztosítással. Ez azt tükrözi, hogy a vállalatok szélesebb körű pénzügyi ellenállóságra törekednek a bizonytalan kereskedelmi környezetben – ecseteli az országigazgató.

Csődöket hoz a jövő?

A hitelbiztosító elemzése szerint a magyar cégek 52 százaléka a jelenleginél jóval több B2B ügyfélcsődtől tart a következő hónapokban. Ebben az energiavállalatok a legpesszimistábbak: az ágazatban a válaszadók 63 százaléka szerint több vevője megy majd csődbe, mint az elmúlt évben. Az élelmiszeripar és a szállítási ipar esetében ez az arány 47 százalék. Az aggodalmak erősödése a hitelezők félelmét fejezi ki a vevőik pénzügyi egészségével kapcsolatban, a már eleve kiszámíthatatlan gazdasági környezetben.

A legtöbb vállalkozás nem számít jelentős változásokra a kimenő számlák átlagos forgási sebességében, de egyre több cég kivár majd a beszállítói kifizetésekkel a likviditás megőrzése érdekében. A hitelbiztosító országigazgatója szerint várhatóan stabilak maradnak a készletszintek is, vagyis továbbra is lekötik a működő tőkét a lassan mozgó vagy stagnáló készletek. Ezek a trendek összhangban állnak a visszafogott értékesítési várakozásokkal, ahol a legtöbb vállalkozás nyomott teljesítményre vagy csak mérsékelt növekedésre számít. A nyereségesség kilátásai még borongósabbak, a cégek jelentős része csökkenésre készül.

A Fizetési Szokások Barométere válaszadói aggasztónak tartják a folyamatos geopolitikai feszültségeket, amelyek megzavarhatják a kereskedelmet és az ellátási láncokat. Szerintük gondot jelenthetnek az egyre bonyolultabb szabályozási követelmények is, valamint a fenntartható gyakorlatokkal kapcsolatos nyomás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Haszonélvezet alapítása

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

HIPA egyéni vállalkozó és őstermelő

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink