adozona.hu
Borravaló a pénztárban - mit mond a jogszabály?
//adozona.hu/altalanos/Borravalo_a_penztarban__mit_mond_a_jogszaba_MHC8AR
Borravaló a pénztárban - mit mond a jogszabály?
Mi a különbség a szervízdíj és a borravaló között? Hol lehet tárolni az így kapott pénzt egy vendéglátóegységben? Olvasónk kérdésére Szolnoki Béla válaszol.
Vendéglátóegységben a pénztárgépbe teszik a kapott jattot is, a nap végén számolnak el a felszolgálók. Hol van szabályozva, hogy a pénztárgépben milyen pénzt szabad tárolni? (1500 forint többletért 50 ezres bírságot szabott ki a NAV.) Szeretnénk utánajárni, hol és hogyan van szabályozva ez a kérdéskör.
A téma igen összetett, csak a legfontosabbakra összefüggésekre térek ki. Először is érdemes két fogalmat tisztázni, szervizdíjét és a borravalóét. A szervizdíj (avagy felszolgálási díj) a magánszemély által külön jogszabály szerint megszerzett bevétel. A borravaló adásával pedig a vendég a szolgáltatás színvonala iránti elégedettségét fejezi ki, ez egy a döntése alapján közvetlenül átadott pénzösszeg, amely nincs beépítve az árba és az nem jelenhet meg a pénztárban (pl. sokszor úgy hozzák ki a számlát, hogy a végösszege tartalmazza a magyar viszonylatban átlagos 10 százalékos szervizdíjat).
A szervizdíj (felszolgálási díj) adóköteles szolgáltatásnyújtás ellenértéke, azaz tartalmazza az áfa összegét is. A pénztárgép által kiállított nyugtában, illetve ha a vevő számlát kér, a számlában a szolgáltató köteles az értékesített étel, ital felszolgálása mellett elkülönítetten feltüntetni a kapott felszolgálási díjat is. Mindez független attól, hogy a felszolgálási díjat készpénzben vagy bankkártyás fizetéssel juttatják. A felszámított felszolgálási díjat havonta kell a vendéglátásban közvetlenül – az üzletben – közreműködőknek kifizetni. A kifizetésnek meg kell egyeznie a befolyt felszolgálási díj általános forgalmi adóval és nyugdíjbiztosítási járulékkal (15 százalék) csökkentett összegével.
Ettől eltér a borravaló, amit ugyan a felszolgálási díj bevezetése esetén is kaphat a felszolgáló. A borravalót a vendég a teljesítést követően a teljesített szolgáltatásnyújtás ellenértékének megfizetésével egyidejűleg nyújtja. Összege nem szerepel sem a pénztárgép nyugtáján, sem a kért számlában.
A felszolgálási díj és a borravaló adómentes bevétel az szja-törvény értemében. A magánszemélynek adóbevallásában fel kell tüntetnie a felszolgálási díjat és a borravalót is. Ugyanakkor a vendéglátó üzlet felszolgálója döntése szerint, a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló után 15 százalék nyugdíjbiztosítási járulékot fizet(het), amely magában foglalja a nyugdíjjárulékot is. Ezt a döntését az adóbevallásában kell feltüntetnie, és a bevallás beadásának határidejéig kell megfizetnie a nyugdíjbiztosítási járulékot. Ha valamiért a munkáltatóhoz folyik be a borravaló, akkor annak összegét a munkáltató osztja el, és az bérjövedelemként adóköteles (pl. ha a vendég bankkártyával fizet, és így ad borravalót a szolgáltatásért cserébe).
Hozzászólások (0)