hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyre többen nyúlnak hitelkártyához átmeneti pénzzavar esetén

  • adozona.hu

A rövid távú, átmeneti pénzzavarban lévő emberek egyre inkább a hitelkártyákra hagyatkoznak: a hitelkártya-tartozás ma már nagyobb, mint a folyószámlahitel-állomány – a hitelkártyás költések növekedése közel 50 százalékkal haladta meg a betéti kártyás vásárlások értékének bővülését – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Ha megszorulnak, akkor egyre nagyobb arányban a hitelkártyáikat használják a magyarok átmeneti pénzügyi zavarok kezelésére, vagyis a háztartások folyószámla-jellegű hiteltartozásainak növekedésében egyre nagyobb részt hasít ki a hitelkártya tartozás – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Miközben a folyószámlahitelek állománya éves szinten szerény mértékű csökkenést mutat a május végi 153,8 milliárd forintos szinttel, addig a hitelkártya-adósság 6,4 százalékkal 155,3 milliárd forintra emelkedett 2024 ötödik hónapjának végére. Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt félévben a lakosság folyószámla jellegű hiteltartozásainak többsége immár hitelkártya tartozás volt – erre korábban még nem volt példa – emlékeztet a BiztosDöntés.hu szakértője.

Egyre több a hitelkártya, megugrott a kártyákkal költött pénz

Gergely Péter szerint a hitelkártyák reneszánsza természetesen nemcsak a tartozások felfutásában, hanem a forgalmi adatokban is látszik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint az idei első negyedévben nőtt a forgalomban lévő hitelkártyák száma, meghaladta az 1,115 millió darabot. A forgalomban lévő hitelkártyák száma 2015. II. negyedéve óta a mostanit megelőzően mindössze két negyedévben tudott növekedni – emeli ki a szakértő, miért is fontos a mostani bővülés. Igaz, még akkor is, ha a forgalomban lévő bankkártyáknak továbbra is mindössze 11 százalékát teszik ki a hitelkártyák.

Használat tekintetében is visszaköszön a hitelkártyakeretek komolyabb kihasználása. Miközben a hitelkártyás tranzakciók 9 százalékos bővülése alatta marad a betéti kártyákkal lebonyolított hazai vásárlások darabszámának 10,6 százalékos növekedésének, Gergely Péter szerint fontos változást jelez az, hogy a hitelkártyákkal elköltött összeg számottevően gyorsabban bővült, mint a betéti kártyás forgalom. Míg betéti kártyákkal 7,9 százalékkal költöttek többet az emberek az idei első negyedévben, mint egy évvel korábban, addig a 303,5 milliárd forintos hazai hitelkártyaköltés 12,4 százalékos növekedésnek felel meg.

Ennek a változásnak köszönhetően 2018 után most fordult elő először, hogy az egy hitelkártyás fizetésre jutó átlagos összeg 2 egymást követő negyedévben is meghaladta a betéti kártyás költés összegét: az idei első három hónapban átlagosan 9132 forintot fizettek az emberek betéti kártyával, miközben a hitelkártyás kosárérték 9157 forint volt. Mindez annak fényében figyelmeztető a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint, hogy a hitelkártya tulajdonosok tudatosabb kártyahasználók: jellemzően a legkisebb összegű tranzakciókat is szívesen vásárolják meg hitelkártyával, hiszen csak ez a tranzakció ingyenes számukra – ha készpénzt vesznek fel, akkor a felvett összeg a türelmi időtől függően azonnal kamatozni kezd – hasonlóan az igénybe vett folyószámlahitelhez.

Valódi alternatívája a folyószámlahitelnek

Gergely Péter szerint a hitelkártya jó kezekben jó likviditáskezelő eszköz: ha a türelmi idő végéig teljes egészében vissza tudjuk fizetni az előző hónapban elköltött összeget, ingyen használtuk a bank pénzét. A folyószámla-hitelkeret igénybevételekor ugyanakkor azonnal kamatot számol fel a bank. A korábbi években a különbséget a két hiteltermék között az jelentette, hogy az időben vissza nem fizetett hitelkártya-tartozás után sokkal magasabb kamatot kellett fizetni, mint az igénybevett folyószámla-hitelkeret után. A két hiteltermék között ez a kamatkülönbség az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkent az MNB adatsora szerint.

Szólhat érvként a folyószámlahitel mellett, hogy a bank a számlára beérkező utalásokat (pl. a munkabérünket) azonnal a hitelkeret törlesztésére fordítja, és így nem ragadunk hosszú hónapokra tartozásban. Ez azonban azzal is járhat, hogy a következő hónapban ismét mínuszba csúszunk, és onnantól ismét indul a kamatozás – miközben hasonló konstrukció esetében a hitelkártyáknál a következő fizetésig valóban ingyen használhatjuk a bank pénzét – emlékeztet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink