hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bemutatta a káros szén-dioxid-kibocsátástól mentes iparhoz vezető átmenetre vonatkozó tervét az EB

  • MTI

Az Európai Bizottság (EB) hétfőn bemutatta az úgynevezett tiszta ipari megállapodást, egy átfogó gazdasági tervet, amely az európai ipar versenyképességének és ellenállóképességének megerősítését célozza a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésén keresztül.

A kezdeményezés célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének (dekarbonizáció) felgyorsítása, miközben biztosítja az európai gyártás jövőjét.

A brüsszeli közlés szerint a megállapodás a dekarbonizációt az ipari növekedés motorjaként kívánja használni, miközben kiszámítható környezetet teremt a vállalatok és a befektetők számára. A cél, hogy Európa továbbra is elkötelezett maradjon a 2050-re kitűzött klímasemlegességi céljai mellett – olvasható a testület sajtóközleményében.

A megállapodás két kulcsfontosságú ágazatra összpontosít: az energiaintenzív iparágakra és a tiszta technológiákra. Az energiaintenzív iparágaknak az uniós végrehajtó testület szerint sürgős támogatásra van szükségük az alacsony szén-dioxid-kibocsátású átálláshoz és az elektromos energia használatának növeléséhez, mivel "a magas energiaárak, a tisztességtelen globális verseny és az összetett szabályozások jelentősen hátráltatják a versenyképességüket".

A javasolt megállapodás kiemelt figyelmet fordít a körforgásos gazdaság elveire is, annak érdekében, hogy maximalizálja az EU korlátozott erőforrásait, és csökkentse a harmadik országoktól való nyersanyagfüggőséget. Olyan intézkedéseket vezet be, amelyek megerősítik az ipari értékláncokat, és lehetőséget biztosítanak az egyes ágazatokra szabott cselekvési tervek kidolgozására. Ennek részeként márciusban bemutatják az autóiparra vonatkozó cselekvési tervet, tavasszal pedig a vas- és fémipar számára készülő stratégiát. Ezenfelül további konkrét intézkedések várhatók a vegyipar és a tiszta technológiai ágazatok számára is.

Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az energiaárak csökkentésére, a tiszta termékek iránti kereslet ösztönzésére, a dekarbonizáció finanszírozására, valamint a nyersanyag- és munkaerő-hozzáférés javítására is. Az elérhető energiához való hozzáférést segítő akciótervvel támogatja a tiszta energia gyorsabb bevezetését, az elektromos átállást és az EU belső energiapiacának megerősítését.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garázsbérlet

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Alvállalkozói teljesítések értéke

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink