hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az utolsó kör a nadrágszíjhúzásban? – Heti PénzPiac – 2023. 18. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A héten a világ meghatározó jegybankjainak döntései tartották lázban a befektetőket és az elemzőket. Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ami fordulatot jelenthet az eddigi növekvő kamattrendben – igaz egyelőre csak egy derékszögnek megfelelőt. Egyre több jel utal arra, hogy mostantól már nem a további szigorítás lesz a monetáris döntéshozók célja, hanem az elért kondíciók szinten tartása, esetleg finomhangolása. A jelenlegi kamatszintek már megfelelnek az előrejelzett éves inflációnak a tengerentúlon és az eurózónában is. Tehát a következő időszakban már reálkamatot termelnek a rövid távra leköthető pénzek.

Ez azonban egyúttal azt is jelenti, hogy a felvett hitelekre is infláció feletti kamatot kell fizetni. Ez az a két tényező, amit el akartak érni a jegybankok annak érdekében, hogy megfékezzék és lecsillapítsák a fogyasztói árak vágtatását, hogy visszatérhessen a fejlett világ az elmúlt közel négy évtizedben megszokott, kényelmes, kúszó infláció korszakába. Most már nincs más teendő, csak várni, hogy a megemelt kamatok és beszűkített likviditás tegye a dolgát: a pénzbeli megtakarítással rendelkezők érzékelhető kamatot kapnak betéteikre és a kötvények is reálhozamot fognak fizetni, míg a hitelt felvevőknek most már sokkal komolyabban át kell számolniuk, hogy mire és mennyit vesznek fel.

A jegybanki szándék szerint a következő években látni fogjuk számos, átlagos körülmények között életképtelen vállalat csődjét (melyek csak azért tudtak életben maradni az elmúlt években, mert a nullánál alig magasabb hitelkamatokat még ki tudták termelni), és a reáleszközökben fúvódott árbuborékok is le fognak ereszteni (pl. ingatlanpiac). A cél, hogy ez a visszatérés a normál körülményekhez minél kisebb fájdalommal, a lehető legsimábban történjen meg.

Magyarország:

A héten napvilágot látott a kormány módosított konvergenciaprogramja, amely támpontot nyújt ahhoz, hogy mire számíthatunk a következő években a magyar gazdaságban. Az inflációval kapcsolatban optimista előrejelzést kaptunk, miszerint a 2023. évi átlagos fogyasztói áremelkedés 15 százalékos lesz – az elemzők szinte egyöntetűen 17-19 százalék közötti átlagos értékkel számolnak. A gazdaság növekedése idén 1,5 százalék körüli lehet, amely jövőre 4 százalékra gyorsulhat. Az államháztartás hiánya a 2023. évi várható 3,9 százalékról évente fokozatosan csökkenhet, ahogy a GDP arányos államadósság trendje is hasonló lehet (2026-ra már a maastricht-i kritériumnak megfelelő, az euró bevezetéshez szükséges 60 százalék alá süllyedhet a jelenlegi 73 százalék feletti

szinttel szemben). Ezen várakozások teljesüléséhez optimális nemzetközi gazdasági környezetet kell feltételeznünk, valamint az uniós támogatások rendben történő folyósítását.

A piaci folyamatok mindenesetre visszaigazolják a kedvező jövőképet: a forint továbbra is erős, a közép- és hosszú lejáratú állampapírok hozama pedig csökkent az elmúlt napokban.

Európai Unió – Eurózóna:

Az eurózóna országaiból kapott gazdasági adatok vegyes képet vetítenek elénk: az inflációs mutatók megtorpanást jeleznek az elmúlt fél év csökkenő trendjében (2023. április: 7 százalék év/év), és a konjunktúra gyengülésére utaló jelek egyre szaporodnak, a munkaerőpiac azonban remekel – a munkanélküliségi ráta legfrissebb, 6,5 százalékos értéke az eurót használó országok mindenkori legkedvezőbb adata.

A héten döntött a monetáris kondíciókról az EKB: az euró alapkamatot 0,25 százalékponttal 3,75 százalékra emelte és határozott a pénzmennyiség fokozatos csökkentéséről is. Ami újdonság volt az európai jegybank kommunikációjában, hogy a további szigorítást már nem nevezték elkerülhetetlennek (ismerve az múltbeli döntéseket, ez inkább jelentheti a kamatemelések végét – főként, hogy az európai gazdaságok csak relatíve alacsonyabb kamatszintet képesek zökkenőmentesen elviselni). Így nem meglepő, hogy a hosszú kötvények hozama csökkent, és az euró sem erősödött tovább az amerikai dollárral szemben – továbbra is 1,1 körüli a keresztárfolyam.

USA:

A FED is a héten döntött a kamatokról: a 0,25 százalékpontos emelés eredményeképpen 5,25 százalékra változott jegybanki kamatsáv teteje. Tette ezt úgy, hogy a hét végén újabb középméretű bank ment csődbe az USA-ban, melynek „megmentése” már rutinszerűen és zökkenőmentesen zajlott. Elemzők szerint még további problémás bankok lehetnek a rendszerben, mely szükségszerű velejárója a hirtelen, nagymértékben szigorodó monetáris környezetnek.

A gazdasági mutatók továbbra is vegyes képet festenek, de a munkaerőpiac egyelőre keményen ellenáll mindenféle gyengítési kísérletnek.

Az amerikai államkötvények hozama is csökkent a héten (a kamatemelés ellenére), a piaci szereplők meg vannak győződve arról, hogy a jegybank hamarosan – még év vége előtt – újra a monetáris lazítás útjára fog lépni. Ez be is következhet abban az esetben, ha az infláció addigra megközelítené a jegybanki 2 százalékos célt, és/vagy jelentős gazdasági visszaesés következne be. Egyéb esetben a kamatcsökkentéssel azt kockáztatná a FED, hogy a valamennyire leszorított infláció ismét erőre kap, és akkor már az alkalmazott újabb szigornak is erősebbnek kell majd lennie.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a 2023. május 5-én irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink