adozona.hu
Az alapkamat maradt, de a kamatfolyosót szélesítette az MNB
//adozona.hu/altalanos/Az_alapkamat_maradt_de_a_kamatfolyot_szeles_CRZR0S
Az alapkamat maradt, de a kamatfolyosót szélesítette az MNB
Változatlanul, 3,40 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot mai, nem kamatdöntő ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A rövidebb lejáratú bankközi kamatok kordában tartására hivatott kamatfolyó alsó széle kamatfolyosó alsó széle is 3,40 százalék maradt, a felső széle viszont 100 bázisponttal, 5,4 százalékról 6,4 százalékra emelkedett – közölte a jegybank.
A Portfolio.hu elemzői szerint a lépés jelzés értékű: a kamatfolyosó felső szélének emelése lehetővé teszi , hogy e hét csütörtökön az egyhetes betéti kamat emelkedjen, ami szinte biztosra vehető, egyébként nem sok értelme nem lett volna a mai előkészítő lépésnek.
MNB: kulcsfontosságú a monetáris mozgástér bővítése
A monetáris tanács a kamatfolyosó kiszélesítésével bővíti a rendelkezésre álló monetáris politikai mozgásteret, ami a jelen helyzetben kulcsfontosságú – írta a a mai ülés után kiadott közleményében a testület.
Az orosz-ukrán háború erősítette az áru- és pénzpiaci kockázatokat. Szükség esetén a jegybank az egyhetes betéti kamattal továbbra is gyors és rugalmas választ ad ezekre a kockázatokra.
A közleményben az MNB megerősítette, hogy az elsődleges céljának az árstabilitás elérését és fenntartását tekinti, de a jelenlegi turbulens pénzpiaci környezetben kiemelt feladat a piaci stabilitás biztosítása is. A jegybank az eszköztárának minden elemével kész beavatkozni a pénzügyi rendszer stabilitása érdekében – hangsúlyozták.
A jegybank a pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása érdekében, akár csak eddig, kész minden monetáris politikai eszközének alkalmazására – jelentette ki Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a mai döntést követő online háttérbeszélgetésen.
Az alelnök leszögezte: a devizapiaci jegybanki intervencióra vonatkozó kérdéseket az MNB, ahogy eddig sem, úgy most sem kommentálja. Kiemelte, hogy az elmúlt másfél hétben mintegy 600 milliárd forintnyi pozíciót építettek ki a pénzpiacokon a forint ellen. Ekkora pozícióra volt már példa, de ilyen gyors felépülésére még nem – ecsetelte. A jegybank a kamatok emelésével meg tudja növelni a pozíciók tartásának költségét, azok lezárásának pedig a forintot erősítő hatása lesz.
A forint gyengülésének hátterében az orosz-ukrán háború okozta, az egész régiót érintő kockázatnövekedés áll – jegyezte meg az alelnök.
Hozzászólások (0)