Az EU jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési tervét

  • MTI

Az Európai Unió illetékes tanácsa jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervét, és meghatározta annak nettó kiadási pályáját – tájékoztatott az uniós tanács.

Az Európai Unió új gazdaságirányítási keretrendszerében minden tagállamnak 4-5 évre szóló középtávú költségvetési-strukturális tervet kell készítenie. A dokumentum célja annak biztosítása, hogy a kiigazítási időszak végére az államadósság valószínűsíthetően csökkenő pályán legyen, vagy prudens szinten maradjon, valamint az, hogy az államháztartási hiányt középtávon a GDP 3 százalékában meghatározott referenciaérték alatt tartsák.

A tervek olyan reformokat és beruházásokat is tartalmaznak, amelyek választ adnak az európai szemeszter keretében azonosított fő kihívásokra, és foglalkoznak az EU közös prioritásaival. E célból minden terv egy nettó kiadási pályára vonatkozó kötelezettségvállalást tartalmaz, amely ténylegesen költségvetési korlátot állapít meg a terv időtartamára.

Az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) kedden, brüsszeli ülésén azt javasolta, hogy Magyarország 2026-ig vessen véget a túlzott költségvetési hiánynak és felülvizsgált ajánlást adott ki a túlzottdeficit-eljárás keretében.

Magyarországnak biztosítania kell, hogy a nettó kiadások nominális növekedési üteme 2025-ben ne haladja meg a 4,3 százalékot, 2026-ban pedig a 4 százalékot. Ez összhangban van Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervében megfogalmazott célkitűzéseivel – jegyezték meg.

"Most, hogy az uniós tanács elfogadta ajánlásait, Magyarország biztos lehet abban, hogy milyen költségvetési pályát fog követni az elkövetkező években, és ennek megfelelően tervezhet" – fogalmaztak.

Magyarországnak legalább fél évente jelentést kell készítenie az ajánlás végrehajtása terén elért előrehaladásról a túlzott hiány kiigazításáig – tették hozzá.

A magyar terv szerint az alacsony infláció és a jövő évben lendületet vevő növekedés hozzájárul a költségvetés pozíciójának megerősítéséhez. A korábbi évekhez hasonlóan kiemelt cél marad a családok támogatása, a nyugdíjak értékállóságának biztosítása a rezsicsökkentés fenntartása, emellett továbbra is hangsúlyos szerepet kap a honvédelmi képességek megerősítése. A magyar államadósság-kezelésben továbbra is stratégiai irány a külső kitettség csökkentése, a devizaarány alacsony szinten tartása, valamint az adósság hátralévő futamidejének növelése.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ellenőrzött tőkepiaci ügylet adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Tartós részesedés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink