hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áramdíjcsökkentés: maximumárat szab meg az energiahivatal

  • MTI

Maximált árakkal csökkenti a piaci erőfölényt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) arra hivatkozva, hogy februártól kezdődően túlzott áremelkedést tapasztalt a kiegyenlítő szabályozási energia piacán.

A MEKH mai közleményében hangsúlyozta: alapfeladata a hatékony és fenntartható villamosenergia-piaci verseny előmozdítása. Jelentős piaci erő eljárást akkor kell lefolytatnia, ha arra utaló körülmény jut a tudomására, hogy a verseny valamelyik piacon azért nem kellően hatékony, mert egyes piaci szereplők olyan erőfölénnyel bírnak, amely alkalmas a versenyt akadályozó, korlátozó vagy torzító magatartás kifejtésére.

A kiegyenlítő energiadíjat azoknak a kereskedőknek és villamosenergia-termelőknek kell megfizetniük, amelyek nem tudják pontosan előre jelezni, hogy egy adott negyedórában mennyi lesz a termelésük, vagy az általuk ellátott felhasználók fogyasztása. A költségek túlzott emelkedése közvetlenül a piaci szereplők jövedelmezőségét rontja, a kisebb szereplőknél likviditási problémákat is okozhat. Ha ugyanakkor hosszabb időszakon keresztül fennmarad, a költségek emelkedése beépül az árakba is, így közvetlenül növeli az ipari felhasználók villamosenergia-költségeit – jelezték a közleményben.

A MEKH részletes piacelemzése szerint a kiegyenlítő szabályozási piac részpiacai nagyon koncentráltak, a nagy szereplők olyan nagy piaci részesedéssel bírnak, amely lehetőséget ad erőfölényes árazásra.

További problémát jelent, hogy az idén januártól európai uniós előírások alapján bevezetett kereskedelmi szabályok a hazai koncentrált piacszerkezet mellett lehetőséget adnak arra, hogy a nagyok árazási lépéseire minden piaci szereplő azonnal reagáljon. Így a szereplők közötti formális koordináció nélkül is előfordulhat, hogy egymást követve minden szereplő piaci árszint fölötti árajánlatot ad – mutatott rá a MEKH.

A hivatal megállapítása szerint a piaci erőfölényes árazás kialakulásának lehetősége az érintett piac egészére fennáll, ezért a piac egészére vonatkozó kötelezést hoztak. Ennek értelmében a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. legfeljebb az adott részpiacon legdrágábban működő technológia költségszintjénél nem magasabb árú ajánlatokat fogadhat be. Az ennél drágább ajánlatok árát is erre a szintre kell módosítania. Ezt a kötelezést azokban az órákban kell érvényesíteni, amikor az adott piacon magas a piaci koncentráció, és így fennáll az erőfölényes árazás lehetősége.

A hivatal a november 1-jétől érvényes értékeket havonta felülvizsgálja. Emellett döntött arról is, hogy ha egy szabályozásienergia-szolgáltató költségei mégis meghaladnák a hivatal által meghatározott iparági határköltség nagyságát, akkor költségkompenzációs eljárásban igényelheti a teljes költsége megtérítését. Így a kötelezés minden piaci szereplő számára mindig biztosítja a költségek megtérülését, csak a piaci erőfölényes árazás lehetőségét korlátozza – hangsúlyozta a MEKH.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink