Agrárbiztosítás: itt az idő igényelni a díjtámogatást, figyeljen a határidőkre!

  • adozona.hu

Május 15-éig (csütörtök) lehet szankciómentesen igényelni az agrárbiztosítási díjtámogatást a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) benyújtott egységes támogatási kérelemben. Aki így tesz, akár 70 százalékát is visszakaphatja az idén befizetett agrárbiztosítási díjainak – hívja fel a figyelmet mai közleményében a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

A május 15-e után benyújtott igényléseknél a támogatás összege minden munkanapnyi késés után egy százalékkal csökken, június 9-ét követően pedig teljesen elvész a támogatás igénylésének lehetősége erre az évre!

A már egy évtizede elérhető támogatott mezőgazdasági biztosításokat négy biztosító: az Allianz, a Generali, a Groupama, illetve az osztrák Hagelversicherung fióktelepeként működő Agrár Biztosító termékei közül választhatják a gazdálkodók.

Az agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglaló adatai alapján a szövetség arról is beszámolt, hogy 2024-ben a mezőgazdasági díjbevételek 28,4 milliárd forintot, a kárkifizetések 9,1 milliárd forintot tettek ki Magyarországon. A gazdálkodók 24,9 milliárd forint feletti növénybiztosítási díjat fizettek be a biztosítók részére tavaly – ez 15,7 százalékkal volt kevesebb a 2023-as összeghez képest –, amiből 23,9 milliárd forint, a befizetések mintegy 96 százaléka után vették igénybe az utólagos állami díjtámogatást.

A közlemény idézi Békés Istvánt, a FBAMSZ elnökségi tagját, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy az a gazdálkodó, aki nem rendelkezik megfelelő biztosítottsággal, az az egységes kárenyhítési alapból is csupán a felét kaphatja meg a megítélt juttatásnak. De ettől eltekintve is az egyre gyakoribbá váló időjárási szélsőségek (gyakori tavaszi fagykárok, egyre súlyosabb aszályok) önmagukban is megkerülhetetlenné teszik a biztosítást azok számára, akik stabilizálni szeretnék a jövedelmüket.

A jelenlegi állategészségügyi helyzetben komoly indokok szólnak amellett, hogy a támogatott agrárbiztosításokat kiterjesszék az állattenyésztés területére is, különösen a közelmúlt híreiben is szereplő karanténbetegségek elleni biztosításokra. Miközben egy ilyen lépés növelné a gazdák pénzügyi biztonságát, a gazdálkodói öngondoskodás erősítésével csökkenthetné az állami kártérítési kötelezettségeket is – ecseteli Békés.

A rendszerben az első pillér a már korábban is létező kárenyhítési alap, a második pillér a biztosítási díjtámogatás, a harmadik pedig a jégkármérséklés. A negyedik pillér az állam által nyújtott mezőgazdasági krízisbiztosítás 2021 februárjában jelent meg. Ezáltal a gazdálkodóknak már lehetősége van a piaci zavarokból, áresésekből vagy állat- és növénybetegségekből fakadó veszteségeiket is fedezni. A krízisbiztosítás nem az üzleti biztosítókon, hanem a Magyar Államkincstáron keresztül köthető az adott tárgyévre minden év február 28-ig – idézi fel a szövetség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Végkielégítés és felmondási idő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Bizalmi vagyonkezelő – kölcsön

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bizalmi vagyonkezelő

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink