hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adócsalás már megszűnt ügyvezetői pozícióban

  • adozona.hu

Az adócsalást közvetett tettesként olyan személy is elkövetheti, akinek nincs jogi kötelezettsége a nyilatkozattételre, így a gazdasági társaság azon ügyvezetője is, akinek ez a minősége az adóév vége előtt megszűnt – mondta ki egy eseti döntésében a Kúria.

A Bhar. I. 1.465/2016. számú ügyben az elsőfokú bíróság az I., II. és III. rendű vádlottakat bűnösnek mondta ki adócsalás bűntettében, ezért velük szemben halmazati büntetésként végrehajtandó szabadságvesztést, közügyektől, valamint a gazdasági társaságokban betölthető vezető tisztségviselői munkakörre, illetőleg megbízatásra kiterjedő foglalkozástól eltiltást szabott ki.

A másodfokon eljáró ítélőtábla az I. rendű terheltet összesen 9 rendbeli, a II. rendű terheltet összesen 6 rendbeli, míg a III. rendű terheltet összesen 5 rendbeli adócsalás bűntette miatt emelt vád alól felmentette, arra hivatkozással, hogy ezen bűncselekmények elkövetésének időpontjában a terheltek már nem voltak az általuk korábban képviselt cégek ügyvezetői.

Az I. és II. rendű terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztést a bíróság enyhítette és annak végrehajtását próbaidőre felfüggesztette, míg a III. rendű terhelttel szemben kiszabott fő- és mellékbüntetéseket súlyosította.

A másodfokú bíróság ítéletével szemben az ügyész mindhárom vádlott terhére fellebbezést jelentett be felmentésük miatt a bűnösség megállapítása, továbbá a III. rendű terhelt büntetésének súlyosítása érdekében.

A III. rendű terhelt és védője elsősorban felmentésért, másodsorban enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A Kúria az ellentétes irányú fellebbezések közül az ügyészi fellebbezést megalapozottnak találta.

A Kúria megállapította: a másodfokú bíróság azt helyesen fejtette ki, hogy az adózással kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséért az ügyvezetőé a felelősség. A vád tárgyává tett cselekményekkel érintett gazdasági társaságoknál azonban a tulajdonos- és ügyvezetőváltásra kizárólag az adózási kötelezettség leplezése érdekében került sor, az ügyvezetőváltások célja a felelősség elkerülése volt.

A felmentő rendelkezésekkel érintett gazdasági társaságok utóbb bejegyzett ügyvezetői nem kapták meg a társaság iratait, a bizonylatokat, a számlákat, a cég könyvelését, vagyis ténylegesen nem kerültek kapcsolatba a céggel. Emellett az I. és II. rendű terheltek a társaságok bankszámláiról az eladást követően is különböző – igen jelentős – összegeket vettek fel rendszeresen, amikor már nem ők voltak a gazdasági társaság iratok szerinti ügyvezetői; a két vádlott a felvett összegeket nem az újabb vezetőknek, hanem a III. rendű terheltnek adta át, aki azt elosztotta.

Mindebből következően a terhelteknek nem állt szándékában az ügyvezetés tényleges átadása és nem kívánták az utódokat olyan helyzetbe hozni, hogy azok az adóbevallási kötelezettségüknek eleget tudjanak tenni.

A Kúria kifejtette, hogy az ún. közvetett tettesség megállapításának van helye, ha az elkövető más, a tévedése miatt nem büntethető személyt mint eszközt használ fel a bűncselekmény elkövetéséhez. Az adott ügyben az iratok visszatartása következtében az új cégvezetőknek nem volt tudomásuk az adókötelezettséggel kapcsolatos releváns tényekről, az ehhez szükséges iratokat nem kapták meg; a cégek tényleges működtetését – ebbe beleértve a bankszámla feletti rendelkezést is – a vádlottak végezték.

Töretlen a bírói gyakorlat annak megítélésében, hogy az adócsalást közvetett tettesként olyan személy is elkövetheti, akinek nincs jogi kötelezettsége nyilatkozattételre. Így a gazdasági társaságnak az az ügyvezetője is, akinek ez a minősége az adóév vége előtt megszűnt.

A terheltek tisztában voltak azzal, hogy mekkora a cégek bevétele, amit nem szerepeltettek a társaság könyvelésében, így ezek kapcsán adóbevallás sem készülhetett. Magatartásukkal ellehetetlenítették az adóbevallás új ügyvezetők általi teljesítését, egyben elvonták a fizetendő adó fedezetét is.

A Kúria ezért a másodfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és mindhárom vádlott bűnösségét megállapította azon tényállási pontok vonatkozásában, amelyek miatt emelt vád alól őket a másodfokú bíróság felmentette.

Az I. és II. rendű terhelttel szemben kiszabott joghátrányt a bíróság nem érintette, ugyanakkor a III. rendű terhelt esetében a foglalkozástól eltiltást kiterjesztette a gazdasági társaság vezető tisztségviselői foglalkozás gyakorlására is, melytől öt évre tiltotta el.

Végül mindhárom vádlottat – a cselekményekben való részvételük arányában – vagyonelkobzás címén az adózási kötelezettség alól elvont összegek megfizetésére kötelezte, egyebekben a másodfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Forrás: Kúria Sajtó

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink