hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

6 százalék feletti reálhozam: ebbe érdemes volt tavaly pénzt fektetni

  • MTI

Átlagosan 6,31 százalékos reálhozamot értek el 2016-ban az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségével (Pénztárszövetség) együttműködő önkéntes nyugdíjpénztárak, az együttes vagyonuk pedig éves összevetésben 9 százalékkal 1166 milliárd forintra nőtt. Az egy pénztártagra jutó átlagos vagyon tavaly december végén meghaladta az 1,1 millió forintot, ez 10 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest – közölte sajtótájékoztatóján Kravalik Gábor, a Pénztárszövetség elnöke.

A pénztártagok egyéni befizetései történelmi rekordot értek el, tavaly összesen több mint 72 milliárd forintot fizettek be számláikra, ami 11 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi összeget. A 6 százalék feletti reálhozam a mostani, 1 százalék alatti betéti kamatok között kiemelkedő eredmény, ahogy az egy főre jutó átlagvagyon egy év alatti 10 százalékos gyarapodása is – értékelte Kravalik Gábor az önkéntes nyugdíjpénztárak teljesítményét.

Az elnök rámutatott: a tavalyi számokban komoly szerepet játszott a nyugdíj- és egészségtudatosság erősödése, és az is, hogy a pénztártagok megtakarításuk után 20 százalékos, akár 150 ezer forintos adókedvezményt érvényesíthetnek. A pénztártagok egyéni befizetései emiatt történelmi rekordra ugrottak tavaly, 2016 végén megélénkült a megtakarítási kedv. Az utolsó negyedévben az egyéni és munkáltatói hozzájárulások együttes összege 40 milliárd forintra rúgott, ami 70 százalékkal haladta meg a 2016 harmadik negyedévében befolyt összeget.

Kravalik Gábor szerint a rekordösszegű befizetés azt mutatja, hogy nőtt a pénztárakba vetett bizalom. Az egyéni befizetések mellett 2016-ban a munkáltatói hozzájárulások is 4 százalékkal nőttek.

Kifejtette: a múlt évi adatok szerint egyre népszerűbbek a Pénztárszövetséggel együttműködő egészség- és önsegélyező pénztárak is. Az egyéni befizetések esetükben éves összevetésben 16 százalékkal emelkedtek, bár a munkáltatók ezzel párhuzamosan némiképp háttérbe szorultak, és közel 3 százalékkal kevesebb tagdíjat vállaltak át, mint egy évvel korábban.  A Pénztárszövetség adatai szerint a tagi befizetések jelentős része itt is a nagy befizetési hajrában, 2016 végén folyt be.

Tavaly az egészségpénztári tagok több mint 8 millió alkalommal, esetenként átlagosan 5200 forint értékben finanszírozták költéseiket a kasszák egyre bővülő szolgáltatási palettájáról.

Az egészségpénztárak összesített vagyona 51,5 milliárd forintra nőtt, ami tagonként átlagosan 62 ezer forint "egészségre szánt" megtakarítást jelent.

Kravalik Gábor rámutatott: a pénztári megtakarítások teljes körű megoldást biztosítanak az emberek számára az öngondoskodásban, a Pénztárszövetség a jövőt ezért a jelenleginél is szélesebb kört lefedő egy, a munkáltatót, a munkavállalót egyszerre ösztönző államilag támogatott megoldásban látná - fűzte hozzá.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak 1 millió 52 ezer 631 pénztártaggal, 72 milliárd forint tagi befizetéssel és 1166 milliárd forint pénztári vagyonnal rendelkeztek tavaly, míg az egészség- és önsegélyező pénztárak 827 289 pénztártagot számláltak, 16 milliárd forint tagi befizetést, és 51,5 milliárd forint pénztári vagyont mondhattak magukénak 2016-ban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink