adozona.hu
Napelem bérelt lakóingatlanra: levonható-e a beruházás áfája?
//adozona.hu/afa/napelemberuhazas_berelt_ingatlan_afa_afalev_N4FE55
Napelem bérelt lakóingatlanra: levonható-e a beruházás áfája?
Egy bt. a beltag lakóingatlanjának egy részét bérbe veszi üzleti tevékenységéhez. Az ingatlanra napelemeket telepítenek. Ha a bérelt rész arányában a bt. is rész vesz a beruházásban úgy, hogy a nevére szóló számla ellenében fizeti a területarányos részt, akkor a számla áfatartalma levonásba helyezhető vagy sem? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: a bt. beltagja tulajdonában álló lakóingatlan egy részét (iroda, műterem, tárgyaló) a bt. bérli hosszú évek óta saját üzleti tevékenysége céljára. Az ingatlanon napelem-beruházást végeznek. A bérbe vett rész arányában a bt. fizeti a beruházást, a nevére szóló számla ellenében. A bt.-t terhelő áramdíj a beruházással csökken. A bt. üzleti tevékenysége 100 százalékban áfalevonásra jogosító tevékenység. Kérdésem, hogy levonható-e a bt.-nek számlázott, kizárólag üzleti célt szolgáló beruházás áfatartalma, tekintettel az áfatörvény 124. § lakóingatlan-felújítással kapcsolatos áfalevonási jog korlátozásra.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 66. §. alapján:
„66. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha az ellenérték nem pénzben kifejezett, és megtérítése sem pénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel történik, hanem termék értékesítésével, szolgáltatás nyújtásával, mindkét ügyletet önállóan kell figyelembe venni azzal, hogy az egyik a másiknak az ellenértéke.
(2) Az adó alapját pénzben kifejezve, a termék, szolgáltatás szokásos piaci árán kell megállapítani.”
Az ellenérték fogalmát az áfatörvény 259. § 6. pontja határozza meg:
„6. ellenérték: bármilyen vagyoni előny, ideértve a meglévő követelés mérséklésére elismert vagyoni értéket is, de ide nem értve a kártérítést;”
A fentiek alapján felmerül, hogy a kérdésben leírt esetben mindkét fél szolgáltatást nyújt a másik félnek:
- a bérbeadó felújítást végez a bérbeadó részére,
- a beérbeadó esetében a továbbszámlázott áramdíj ellenértékét képezi a felújítás költsége is.
Az áfatörvény 124. § és 125. §-a alapján:
„124. § (1) A 120. és 121. §-tól függetlenül nem vonható le:
i) a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket terhelő előzetesen felszámított adó;
c) a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges szolgáltatás,”.
Olvassa el az Adózóna „Mennyi idő áll rendelkezésre a számlakibocsátásra?”, „Egyéni vállalkozó külföldi szolgáltatásnyújtása” és „Áfalevonás apportként átadott eszközöknél” című írását! |
„125. § (1) A 124. §-tól eltérően az előzetesen felszámított adó levonható, ha
a) a 124. § (1) bekezdésének a)–g) és i)–k) pontjaiban említett esetekben a termék igazoltan továbbértékesítési célt szolgál;
…
d) a 124. § (2) bekezdésében felsorolt esetekben a szolgáltatást igazoltan a 15. § szerinti szolgáltatásnyújtás teljesítése érdekében veszik igénybe;”.
A szakirodalom (Nagy áfa kézikönyv) alapján alkalmazható a levonási tilalom alóli kivételszabály abban az esetben is, ha a szolgáltatás másik szolgáltatás adóalapjába beépül. Ha a szóban forgó szerződésből kiderül, hogy az adott szolgáltatást nyújtja/közvetíti az adóalany, és annak díját tartalmazza az ellenérték, akkor a közvetített szolgáltatás megállapítható.
Hozzászólások (0)