hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfalevonás apportként átadott eszközöknél

  • Nagy Norbert adószakértő

Az áfatörvény értelmében az apport, vagyis a termék, illetve vagyoni értékű jog nem pénzbeni betétként, hozzájárulásként történő rendelkezésre bocsájtása is az áfa tárgyi hatálya alá tartozik.

Az áfatörvény 17. § (1) bekezdése alapján azonban nem áll be a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatás, ha az adóalany a terméket, vagyoni értékű jogot apportként bocsátja rendelkezésre, feltéve, hogy az a 18. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott feltételek szerint történik.

Ez alapján az apportot fogadó, szerző társaságnak a következő feltételeknek kell egyidejűleg megfelelnie:

– a szerzéskor vagy annak közvetlen következményeként belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen,

– kötelezettséget vállaljon arra, hogy az áfatörvényben szabályozott, az apporthoz fűződő jogok őt illetik és kötelezettségek őt terhelik,

– ne rendelkezzen olyan különleges áfa jogállással, amely a vállalt kötelezettség teljesítését gátolná vagy csorbítaná.

Az utolsó feltételhez kapcsolódóan a különleges adózói körbe a kompenzációs felárra jogosító mezőgazdasági tevékenységet folytató különleges jogállású áfaalanyok, a kizárólag adólevonásra nem jogosító adómentes tevékenységet folytató áfaalanyok, valamint az alanyi adómentességet választó áfaalanyok tartoznak. Tehát nem értendő ide az, ha az egyébként általános szabályok szerint áfafizetési kötelezettséget választott adóalany az apportként átvett eszközt adólevonásra nem jogosító tevékenységéhez használja.

Az Adózóna áfával kapcsolatos további cikkeit itt találja.
Ha az előzőekben megfogalmazott kötelezettségvállalásnak eleget tesz a vagyont szerző, úgy az apportálás nem jár áfakötelezettséggel. Ha azonban a feltételek bármelyike nem teljesül, úgy a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatás beáll, így az ügylet adóköteles lesz.

Kérdésként merülhet fel, hogy apportáló társaság az apport céljából beszerzett eszközök esetében jogosult-e áfa levonására.

A feltételek teljesülése esetén az apport átadása mentesül az áfafizetés alól úgy, hogy közben nem jár levonási tilalommal az apportálónál. Ennek megfelelően, ha az apportáló adóalany adóköteles tevékenységet végez, úgy az általa beszerzett eszközök után jogosult áfalevonásra, függetlenül attól, hogy azokat áfafizetési kötelezettséggel nem járó apportként átadta.

Az áfatörvény alapján az elévülési időn belül a szerzővel együtt egyetemleges felelősség terheli az apportálót azon szabályozott kötelezettségek teljesítéséért, amelyek az említett vagyonhoz fűződően a szerzésig bezárólag keletkeztek. Tehát az apportot fogadó kötelezettséget vállal arra, hogy a szerzéshez és a szerzett vagyonhoz fűződő jogok és kötelezettségek a szerzéstől kezdődően jogutódként őt illetik és terhelik.

Nézze meg továbbá szakértőnktől:


Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink