hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új irány vagy újragombolás? Merre tart az eÁFA rendszerének fejlesztése?

  • adozona.hu

Majd egy év után újabb információk láttak napvilágot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által készített áfabevallás-tervezetekkel kapcsolatban (eÁFA). A hosszú várakozás alatt azonban a NAV szakemberei nem tétlenkedtek, az eredeti elképzelést jelentős mértékben továbbgondolták. A tájékoztató a GitHub fórumon került publikálásra, az anyagot 2022. szeptember 30-áig véleményezni is lehetett. Az úgynevezett „eÁFA M2M” koncepció fő célja, hogy az adózó által használt könyvelőprogram, és a NAV birtokában lévő adatok alapján az adózó vagy könyvelője képes legyen az áfabevallást rövidebb idő alatt elkészíteni, és ezzel párhuzamosan csökkenjenek az adminisztrációs hibákból fakadó kockázatok, olvasható a Mazars szakértőinek összefoglalójában.

Az eÁFA M2M (Machine to Machine) rendszernek alapvető célja az adóbevallás benyújtása gép-gép kapcsolaton keresztül. Ezt a szolgáltatást azon adatletöltési szolgáltatások egészítik ki, amelyek az ügyfelek könyvelését, adóbevalláshoz kapcsolódó folyamatait, valamint az elemzést, ellenőrzést segítik. Az adatletöltési szolgáltatások közé tartozik a NAV Adattó, illetve az eÁFA lekérdezések. Úgy tűnik tehát, hogy nem várható az eredeti elképzelés szerinti áfabevallás-tervezet kiajánlása az online számla adatai alapján vagy annak felületén keresztül. A NAV Adattóból a könyvelőprogram képes API-n keresztül adatokat letölteni, melyeket az adózó kiértékelhet, és ennek megfelelően figyelembe vehet az adóbevallás-készítési folyamata során, hangsúlyozza a Mazars elemzése.

A NAV Adattó részét képezik az online számla adatállománya mellett az online pénztárgépek naplóállományai, a termékimport áfaadatai (CDPS), az adófolyószámlák és az eÁFA adatai. Ezeken kívül a számlaadat-szolgáltatások warning figyelmeztetései a vevői oldalon is elérhetővé válnak.

A tervezet létrehozásához szükség van az adókódok egységesítésére, így a könyvelőprogram által alkalmazott adókódokat hozzá kell rendelni az eÁFA rendszerében használt adókódokhoz. Mindez azt is jelenti, hogy az elképzelés szerint nem egy olyan szigorú struktúra mentén kellene beküldeni az adatokat, mint az online számla rendszere esetében (XML-struktúra). A rendszer megtanítható lenne az adózók által használt adókódok használatára, azokat tehát csupán párosítani kellene. Az adózók továbbá szabályokat definiálhatnak a felületen, ennek megfelelően az elkészült áfaanalitika-tervezet nem feltétlen egyezik meg a könyvelőprogram analitikájával, és nem tartalmazza az adott adómegállapítási időszakban figyelembe vehető összes dokumentumot. A kapott áfaanalitika-tervezetet természetesen az ügyfelek módosíthatják, és amennyiben szükséges, ki kell egészíteniük.

Az eÁFA lekérdezések segítségével az ügyfél képes lesz az adóhivatal által készített áfaanalitika-tervezet (webes áfaanalitika) megtekintésére vagy Excel-formátumban történő lementésére. A koncepció fő újdonsága tehát a már fentebb is említett adóbevallás benyújtásának lehetősége gép-gép kapcsolaton keresztül. Az adózók opcionálisan letölthetik a könyvelőprogramba a NAV Adattóból és az eÁFA rendszerből a számukra szükséges adatokat, rögzíthetik a bizonylatok adatait (melyben szintén segítségükre lehetnek az előbbi lekérdezések).

Ezen információkból a könyvelőprogram előállít egy eÁFA M2M XML-t, amely az áfaanalitikán kívül a bevalláshoz nélkülözhetetlen egyéb adatokat is tartalmazza. A könyvelő program az XML fájlt megküldi az adóhatóságnak, amely előzetes validációt végez, és ennek eredményét az ügyfél megkapja a saját programjában. Jóváhagyás esetén az áfabevallás beadásra kerül. Összességében az új koncepció az eredeti, online számla rendszerén alapuló áfabevallási-tervezet kiajánlásához képest jelentős előrelépést mutat. A NAV Adattó több adatot tartalmaz, az eÁFA rugalmasabb (például a saját adókódok használata miatt), és szélesebb körű felhasználási lehetőséget biztosít (a tervezet mellett saját részre történő adatletöltés és feldolgozás által.) Fontos, hogy egy olyan tervezetről van szó, amelytől a majdani végleges rendszer akár lényegesen különbözhet – emelik ki a Mazars szakértői.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink