hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Termékértékesítés kontra szolgáltatás: fordított áfás vagy sem?

  • adozona.hu
1

Adóalanytól magánszemély rendel egy szennyvíztisztító berendezést, de a tényleges megrendelő nem ő lenne, hanem a kivitelező cég (engedélyköteles a lakásépítés). A kivitelezőnek milyen áfával kell számlázni a berendezést? Illetve mi lenne a helyzet abban az esetben, ha a gyártó építené be a berendezést, és szerződésben rögzítenék, hogy a telepítést anyaggal együtt végzi a cég? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

Egyértelmű válasz csak a tranzakció lényeges körülményei, így a szerződés részleteinek ismeretében adható – szögezte le válasza elején szakértőnk.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény ) 142. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja alapján az adó megfizetésére a szolgáltatás igénybevevője köteles a szolgáltatás nyújtásának minősülő olyan építési-szerelési és egyéb szerelési munka esetében, amely ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására – ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését is – irányul, feltéve, hogy az ingatlan létrehozatala, bővítése, átalakítása, egyéb megváltoztatása építésihatóságiengedély-köteles, építési hatósági tudomásulvételi eljáráshoz vagy egyszerű bejelentéshez kötött, amelyről a szolgáltatás igénybevevője előzetesen és írásban köteles nyilatkozni a szolgáltatás nyújtójának.

Tehát a fordított adózás alkalmazásának feltételei a következők:

1.) Az ügylet szolgáltatásnyújtásnak minősül. Ezt a kérdést különösen abban az esetben szükséges tisztázni – ahogy a kérdésben vázolt esetben is –, ha az ügylet mind termékértékesítési, mind szolgáltatásnyújtási elemeket tartalmaz. Ha az ügylet komplex ügyletnek minősül, úgy a teljes ügyletre azonos adókezelést kell alkalmazni, azaz egységesen fordított adózás vagy egyenes adózás alkalmazandó mind a szolgáltatásnyújtási, mind a termékbeszerzési elemekre is. Ennek megítéléséhez vizsgálni kell az ügylet jellegadó tartalmát. E tekintetben a szerződés célja és megvalósítása a döntő. Szolgáltatásnyújtásnak minősítette például a bíróság a legyártott nyílászárók konkrét helyen és épületben történő beszerelését. Elmondható, hogy minél kevésbé rutinszerű, minél inkább komplex az adott termék beépítése, annál inkább felmerül, hogy az ügyletben a szolgáltatási elemek dominálnak.

A kérdésben leírt első esetben, a termék beszerelés nélküli értékesítésekor ez a feltétel nem teljesül, így nem merül fel a fordított adózás alkalmazásának kérdése.  A második esetben ezen feltétel vizsgálata indokolt.

2.) A szolgáltatás építési-szerelési vagy egyéb szerelési munkának minősül. Egyéb szerelési munka például a technológiai szerelés is. Szerelésnek minősülnek azok a szolgáltatások, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a felépíteni kívánt ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmas legyen.

3.) A szolgáltatás ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására irányul. Ha az alvállalkozó – mint a kérdésben bemutatott esetben is – csak az építkezéssel összefüggő részmunkát végez, akkor vizsgálandó, hogy részt vett-e az ingatlan létrehozatalában, átalakításában, felújításában.

Ha az ingatlan olyan részével összefüggésben kerül sor a munkára, ami az ingatlannal alkotórészi kapcsolatban van, tartósan egyesített, akkor az adott munka fordított áfás. Az alkotórészi kapcsolat esetén az épületbe állandó jelleggel beépített bármely olyan alkotóelemről van szó, amely nem távolítható el az épület, építmény lerombolása vagy megváltoztatása nélkül, vagy a beépített alkotóelem az épület, építmény szerves részét alkotja, és amely nélkül az épület vagy építmény nincs befejezve. Ennek az alkotórészi kapcsolatnak a vizsgálata tehát kiemelt fontosságú a szolgáltatás megítélésekor, így a kérdésben leírt szennyvíztisztító esetében is.

4.) Az ingatlan létrehozatalához, bővítése, átalakításához építési hatósági engedélyre vagy építési hatósági tudomásulvételi eljárásra van szükség. Fontos megjegyezni, hogy az adóhatósági álláspont szerint csak a használatbavételi engedélyezésig felmerült munkák esetében alkalmazhatók a fordított adózást előíró törvényi rendelkezések.

5.) Az áfatörvény 142. paragrafusának (3) bekezdése alapján a fordított adózás abban az esetben alkalmazandó, ha mindkét fél belföldi adóalany, és egyik félnek sincs olyan jogállása, mely alapján ne lenne megkövetelhető tőle az adó megfizetése.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Az elmúlt évek gyakorlata immár abba az irányba mutat, hogyha nincs adóelkerülés és "tudta, vagy tudhatta", akkor bizony a felek választásával szemben már a másodfok is erős bizonyítási kötelmet ír elő. Márpedig ha törvényesen meg lehet több módon is állapodni, akkor a felek akarata lényegében "szent és sérthetetlen".

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj számlázása EU-ba

Nagy Norbert

adószakértő

Kft., kata

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink