adozona.hu
Számla kiállítása: az ördög a részletekben
//adozona.hu/afa/Szamla_kiallitasa_az_ordog_a_reszletekben_7GDHQS
Számla kiállítása: az ördög a részletekben
Melyek a számlakiállítás részletszabályai? Olvasói kérdésre, az Adózóna szakértője válaszol.
Cégünk oktatás szervezésével és lebonyolításával foglalkozik. Az oktatást megelőzően a jelentkezések alapján számlát állítunk ki a résztvevők részére. A számla kiállítása és a tényleges teljesítés, vagyis az oktatás kezdése akár hónap elcsúszással is indulhat. Például: a létszám későbbre áll össze. Kérdésem, hogy ilyen esetben, hogyan kell a számlát jól kiállítani. A tényleges teljesítés időpontja, mondjuk 2012. 10. 30. A számla kelte a jelentkezés időpontja, például 2012. 09. 18. a fizetési határidő 30 nap.
Az adókötelezettség keletkezése és szolgáltatás teljesítésével kapcsolatos legfontosabb szabályok az ÁFA törvény 55 -61 .§-aiban találhatók. Az általános szabályok szerint az ÁFA teljesítés időpontja az adóztatandó ügylet tényállásszerű megvalósulása. Különös esetekben részletfizetés vagy határozott időre való elszámoláskor más szabályok is érvényesíthetők.
Esetünkben azonban egy egyszeri oktatás és előadás megtartásakor az adóztatandó tényállás akkor valósul meg, amikor az előadást lebonyolítják, a példában: 2012. 10. 30. Ha hamarabb megfizettetik az ellenértéket (2012. 10. 18.), akkor erről előleg számlát indokolt kiállítani. Az előleg számlát viszont hamarabb nem lehet kiállítani, mint azt jóváírták, beszedték. Így a példabeli esetben az előadás-szervezők által követett általános gyakorlat javasolható: először (pl. 2012.09.18.-án) egy díjbekérő kiállítása, amely tartalmazza a szükséges adatokat, majd amikor a fizetés megtörténik, egy „előleg-számla” kiállítása (pl. 2012. 10.18.), aminek teljesítési dátuma az előleg (előre fizetés) dátuma. Végül a végszámlát az előadáson (pl. 2012. 10.30.) már oda lehet adni – vagy postázni – a résztvevőknek.
A számla kiállítás kelte természetesen megegyezik a tényleges kiállítás idejével.
Tisztelettel
Hozzászólások (0)