hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Online adatszolgáltatás: januártól ismét bővül a kör, érdemes már most készülni rá

  • adozona.hu

Jövőre azonnal jelenteni kell az adóhatóságnak, ha egy cég magánszemélyeknek vagy külföldi vevőnek állít ki számlát. Ez új típusú kötelezettséget ró a cégekre – hangzott el az EY webináriumán. Az online adatszolgáltatás elmulasztása esetenként akár 500 ezer forint bírsággal is járhat, ezért érdemes időben automatizálniuk meglévő rendszereiket a vállalatoknak.

Eddig elég volt a belföldi vállalkozások (adóalanyok) közötti számlázás információit – például a vevő adatait, adószámot és tételeket – elektronikusan feltölteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) erre a célra létrehozott oldalán. 2021. január elsejétől viszont a kiskereskedelmi, azaz a magánszemély részére kiállított számla is jelentésköteles lesz. Sőt a határon átnyúló elszámolásokat – így az Európai Unióba és harmadik országokba irányuló értékesítéseket – is így kell bejelenteni. Ezzel a lépéssel jelentősen kibővül az online számla rendszert használó adózók köre.

A NAV sem kíváncsi mindenre

A hamarosan életbe lépő szabály betartásához az érintett vállalkozásoknak az adatszolgáltatási rendszert és a számlázó szoftvereket is elő kell készíteniük. Magánszemély esetén például a számla kötelező eleme a név és a cím, azonban a valós idejű bejelentésnél ezt az adatot tilos továbbítani a NAV felé. Ehhez az adózó által használt számítógépes alkalmazásokat úgy kell beállítani, hogy automatikusan kiszűrjék és megfelelően kezeljék a természetes személyek információit. A hiányos, hibás vagy valótlan adatszolgáltatás mulasztási bírsággal járhat, amelynek az értéke számlánként elérheti az 500 ezer forintot is.

Az adóhatóság várhatóan három hónapig, azaz 2021. április 1-jéig türelmi időt biztosít, és nem szankcionálja az új számlatípusokra vonatkozó adatszolgáltatás elmaradását. Ez lehetőséget teremt a cégeknek arra, hogy a jelentési kötelezettség feltételeinek megteremtésével együtt áttérjenek az elektronikus számlázásra” – mondta Kelemen Zsófia, az EY közvetett adózással foglalkozó senior menedzsere. „Ebben a feladatban kritikus lesz a céges IT-folyamatok felkészítése. Érdemes a munkát már most elkezdeni, mert a szükséges változások után tesztelni is kell a rendszert. Ugyanakkor az új onlineszámla-alapú e-számlázás bevezetésével a cégek végérvényesen pontot tehetnek egy komplex probléma végére” – tette hozzá a szakértő.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

eÁfa, OSA számlakép

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink