hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Masszázsszolgáltatás: áfamentes vagy sem?

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.
1

A masszázsszolgáltatásokra nem feltétlenül tekintünk egészségügyi ellátásként, ettől függetlenül e szolgáltatások a hatályos statisztikai besorolás szerint többnyire a TEÁOR’25 8699-es szám alá tartoznak, mely máshová nem sorolt egyéb humánegészségügyi ellátást takar. Ebből önkéntelenül is adódhat a kérdés, hogy vajon e szolgáltatásokra is vonatkozik-e az egészségügyi tevékenységek áfamentessége. A válasz sajnos korántsem ilyen egyszerű, illetve egyértelmű.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) alkalmazásakor a statisztikai besorolásnak (TESZOR, VTSZ) csak akkor van jelentősége, ha arra a jogszabály kifejezetten hivatkozik. Esetünkben az adómentességet megalapozó jogszabályhely nem tartalmaz ilyen hivatkozást, tehát a jogszabály szövege (illetve az annak kapcsán kialakult joggyakorlat) alapján kell megítélni az adómentességet.

Az áfamentesség megítélése szempontjából jelen esetben a statisztikai besorolásnak nincs relevanciája, tehát nem mérvadó az, hogy a kérdés szerinti tevékenység átkerült a TEÁOR’25 besorolás szerint az egyéb humán egészségügyi szolgáltatás kategóriája alá.

Az áfatörvény 85. § (1) bekezdése szerint mentes az adó alól:

"c) az a szolgáltatásnyújtás és az ahhoz szorosan kapcsolódó sérült- vagy betegápolás, amelyet humán-egészségügyi – ideértve természetgyógyászatot is – tevékenységet végző – ilyen minőségében – teljesít."

Az áfatörvény nem tartalmaz definíciót a humánegészségügyi ellátásra vonatkozóan.

Az Adózóna áfával kapcsolatos további írásait ITT olvashatja el.

Az Európai Bíróság az egészségüggyel kapcsolatos áfamentességeket elsősorban a C-443,444/04, C-384/98. számú, a C-141/00. számú, illetve a C-307/01. számú ítéleteiben érintette, illetve az adóhatóság által kiadott 2012/36 adózási kérdés kapcsolódik a témakörhöz (azzal, hogy egyik sem kifejezetten a tárgybeli szolgáltatásokkal foglalkozik).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: mi az Európai Bíróság álláspontja, valamint, hogy hogyan alakul a hazai gyakorlat a témában!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Nem világos, hogy a közérthetőség javítása érdekében miért nem szerepel a cikkben a "gyógytorna" vagy a "gyógymasszázs" kifejezés.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tárgynyeremény adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

180 napot meghaladó tevékenység folytatás

Szipszer Tamás

adószakértő

Üzletszerű tevékenység – kölcsönnyújtás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink