Költségelszámolás számviteli bizonylatai: nem kell mindenről számlát kérni, mutatjuk, mi más lehet elégséges

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő
1

Valamennyi gazdasági esemény megtörténtének alátámasztásához írásos bizonylatra van szükségük a vállalkozásoknak. A bizonylatok köre sokkal szélesebb, mint azt elsőre gondolnánk, cikkünkben bemutatjuk a lehetséges alternatívákat.

A társas vállalkozások könyvelési szabályait a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szabályozza, amely 166. paragrafusának (1) bekezdése értelmében minden gazdasági eseményt számviteli bizonylattal kell alátámasztani.

A törvény értelmében számviteli bizonylat minden olyan, a gazdálkodó által kiállított, készített, illetve a gazdálkodóval üzleti vagy egyéb kapcsolatban álló természetes személy vagy más gazdálkodó által kiállított, készített okmány, amely a gazdasági esemény számviteli elszámolását (nyilvántartását) támasztja alá.

Adózóna-segédlet: Számviteli szabályzat- és iratmintatár (30 százalék kiadó kedvezménnyel)!

A törvény példálódzó jelleggel sorolja fel mindazon okmányokat, amelyek alkalmasak egy gazdasági esemény – ideértve a felmerülő költségek – megtörténtének alátámasztására. Ezek nevesítetten a következők:

– számla,
– szerződés,
– megállapodás,
– kimutatás,
– hitelintézeti bizonylat,
– bankkivonat,
– jogszabályi rendelkezés,
– egyéb ilyennek minősíthető irat

A fenti felsorolás tehát nem teljes, így túlzás nélkül állítható, hogy minden írásos dokumentum alkalmas lehet arra, hogy számviteli bizonylatként egy adott esemény elszámolását igazolja, és amely megfelel a számviteli bizonylat később ismertetendő tartalmi elemeinek.

Ennek megfelelően az említetteken túl akár egy véglegesített írásos szálláshelyfoglalás, repülőjegy-megrendelés is számviteli bizonylatként alkalmazható. Bizonyos esetekben a nyugta is elfogadható számviteli bizonylatként, ha annak tartalmi elemei megfelelnek az elvárásoknak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen ismertetjük a számviteli bizonylatra vonatkozó előírásokat, illetve megkötéseket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Végre nem csak én állítom ezt a 24 éve fennálló alapigazságot:
"A nyugta is elfogadható számviteli bizonylatként, ha annak tartalmi elemei megfelelnek az elvárásoknak" !!!

Emellett tisztelettel jelezném, hogy a magánszemély által bérbeadásra irányuló szerződés elegendő számviteli bizonylat, ha abban például havi díj szerepel. A számviteli bizonylatot ugyanis nem kell az áfa törvényből ismert "teljesítésenként" külön-külön kiállítani, azt össze lehet foglalni egyetlen bizonylatban is, előre, vagy utólag, vagy menetközben.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elhunyt egyéni vállalkozó munkavállalói

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink